Sidebar

DAAD 2024

DAAD per The Baltic-German University Liaison Office finansuojamas bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Vokietijos projektas “Translation of fiber-based molecular spectroscopy to in situ analysis of pancreatic tumor tissue”, 7773,00 Eur, 2024 m.

Projekto vykdytojai: Prof. Valdas Šablinskas (vadovas), prof. Justinas Čeponkus, dr. Rimantė Bandzevičiūtė

Projekto vykdymo laikotarpis: 01.02.2024 - 31.10.2024.

Projekto Nr. 2024/

Biudžetas: 7773 EUR

Šiuo mokslinių tyrimų projektu siekiama perkelti naujus Vilniaus universiteto šviesolaidinės infraraudonųjų spindulių (IR) spektroskopijos pasiekimus kasos vėžio in situ diagnostikoje į Drezdeno technikos universitetą. Projekte naudojamas naujas, novatoriškas, laiką taupantis diagnostinis metodas PDAC potipių tyrime, naudojant infraraudonąją (IR) spektroskopija. Tiriant histologiškai charakterizuotas žmogaus pirminių navikų audinių dalis, bus pasiekta vėžinių audinių diferenciacija nuo normalių audinių. Projekto metu šie diagnostiniai tyrimai bus perkelti į in situ tyrimus Drezdeno technikos universiteto klinikose.

Projektas yra finansuojamas per: Baltic-German University Liaison Office, Z. A. Meierovica bulv. 12, Rīga, LV-1050, Latvia.

Elegrant

Projekto ELEGRANT idėja

Projekto rezultatai prisidės prie NASICON tipo medžiagų tolesnio panaudojimo baterijų technologijose ir BMR spektroskopijos vystymo ir plėtojimo funkcinių medžiagų tyrimuose.

LMT mokslininkų grupių projektas "Optiškai jautrių molekulių agregacijos ir spektroskopinių savybių modeliavimas (Modeling aggregation and detection properties of optically active molecules)

Projekto vadovas: prof. Darius Abramavičius

Projekto vykdymo laikotarpis: 2023 m. balandžio 1 d. – 2026 m. kovo 31 d.

Projekto Nr.: S-MIP-23-48

Gamtoje sutinkamos porfirino makrociklą turinčios molekulės (pvz. chlorofilai) fotosintezėje yra naudojamos kaip saulės energijos koncentratoriai ir konvetreriai. Agregacija keičia optinio sužadinimo energijos tarpą, todėl agreguonatis molekulėms gaunami efektyvūs energijos pernašos kanalai, kurie nukreipia energiją eksitonų pavidalu į krūvio atskyrimo kompleksus. Konjuguotos molekulės dažnai savaime organizuojasi į agregatus (kartais į mikrokristalus), kurie turi įtakos optinėms ir mechaninėms savybėms. Tokie molekuliniai agregatai yra veiksmingi perduodant ir konvertuojant energiją arba kaip super jautrūs jutikliai. Sugerties ir fluorescencijos linijų padėtis bei fluorescencijos gesimo trukmė yra svarbiausi šių kompleksų parametrai. Pirmieji du yra susiję su elektroniniais šuoliais, paskutinis – su virpesių indukuotu elektroniniu kvantmechaniniu supainiojimu. Tačiau agregatų molekulinė struktūra yra mikroskopiniu mastu yra mažai ištyrinėta, todėl agreguotos medžiagos turi didelį nenuspėjamumo laipsnį. Gautos tūrinės savybės priklauso nuo konformacinių pokyčių, elektroninių ir vibracinių savybių bei tarpmolekulinių sąveikų. Šiame projekte optiškai aktyvių molekulių agregacija bus modeliuojama naudojant kompiuterinį molekulinės mechanikos metodą, siekiant gauti agreguotas struktūras. Molekulių elektroninės ir vibracinės savybės bus tiriamos hibridinės kvantinės mechanikos metodais. Agregatų spektrinės savybės bus charakterizuojamos naudojant kvantinių koreliacinių funkcijų metodus.

thumbnail image

LMT mokslininkų grupių projektui “Bioaktyvių joninių skysčių struktūrinių ir BMR spektrinių parametrų modeliavimas” (2022 – 2025 m.)"

Projekto vykdytojai: dr. Kęstutis Aidas (vadovas), dr. Dovilė Lengvinaitė, dokt. Žyginta Einorytė, dr. Vytautas Klimavičius

Projekto vykdymo laikotarpis: 2022 m. balandžio 1 d. – 2025 m. kovo 31 d.

Projekto Nr. : S-MIP-22-74

Biudžetas: 149908 EUR

Joniniai skysčiai yra medžiagos, sudarytos vien tik iš organinių katijonų ir organinių ar neorganinių anijonų. Joniniai skysčiai pasižymi unikaliomis savybėmis, tokiomis kaip nykstamai mažas sočiųjų garų slėgis bei aukštas joninis laidumas bei termostabilumas, jie geba ištirpinti įvairias medžiagas, dėl  to jie yra aktyviai tyrinėjami ir taikomi tiek mokslinėse laboratorijose, tiek ir pramonėje. Maža to, vadinamieji trečiosios kartos joniniai skysčiai yra sudaryti iš bioaktyvių medžiagų, tokių kaip cholinas ir amino rūgštys, dėl to jie pasižymi mažesniu toksiškumu ir gali būti panaudojami vaistų gamyboje. Iš tiesų vaistinių junginių ir biomolekulių transformavimas į joninius skysčius galėtų būti tas kelias, kuriuo einant būtų galima išspręsti tokias problemas kaip mažas vaistinių junginių tirpumas, polimorfizmas ar žemas bioprieinamumas. Iš principo parinkus tinkamus katijonus ir anijonus, galima sukurti aukštu biosuderinamumu pasižyminčius ir aplinkai draugiškus joninius skysčius. Visgi siekiant suprasti ir kontroliuoti joninių skysčių fiziko-chemines savybes bei jų bioaktyvumo mechanizmus, būtina turėti detalią informaciją molekuliniame lygmenyje apie šių stipriai heterogeninių sistemų tarpmolekulinę struktūrą ir dinamiką. Branduolių magnetinio rezonanso (BMR) spektroskopija kaip tik yra vienas iš tokių efektyvių joninių skysčių struktūros ir dinamikos tyrimo metodų, tačiau eksperimentinių BMR duomenų interpretavimas dažnai yra komplikuotas dėl joniniuose skysčiuose susidarančios sudėtingos pusiausvyros tarp įvairių joninių agregatų bei joninių skysčių heterogeniškumo. Šio projekto tikslas yra išvystyti tikslų JS molekulinių sistemų BMR ekranavimo konstantų modeliavimo metodą, kuris leistų teikti pagrįstai interpretuoti eksperimentinius BMR rezultatus. Šis metodas yra paremtas klasikinėmis molekulių dinamikos simuliacijomis bei jungtiniais kvantinės mechanikos ir molekulių mechanikos modeliais. Vienas iš svarbiausių šio metodų privalumų yra tas, kad jis įgalina tiksliai ir efektyviai modeliuoti įvairaus tipo tarpmolekulines sąveikas, kurios ir nulemia joninių skysčių fiziko-chemines savybes. Išvystytas metodas bus taikomas, be kita ko, siekiant išaiškinti jonų agregavimosi joninių skysčių tirpaluose ypatumus, vadinamųjų vandens kišenių formavimąsi joninių skysčių matricose ir padidinto vaistų tirpumo vandens ir bioaktyvių joninių skysčių mišiniuose mechanizmus.

LMT mokslininkų grupių projektui „Skersaryšinamų struktūrų saulės celėms sukūrimas“ (2022 – 2025 m.)"

Pagrindiniai vykdytojai: dr. Vygintas Jankauskas (vadovas), dr. Kristijonas Genevičius, dr. Egidijus Kamarauskas, habil. dr. Valentas Gaidelis, dokt. Povilas Luižys (KTU), dokt. Romualdas Jonas Čepas, dr. Jonas Nekrasovas. 

Projekto vykdymo laikotarpis: 2022 m. balandžio 1 d. – 2025 m. kovo 31 d.

Projekto biudžetas: 149993 EUR

Pigių fotodetektorių, saulės elementų, fotodiodų ar kitų optoelektroninių prietaisų kūrimas siejamas su organinėmis ir hibridinėmis struktūromis. Kaip tokių prietaisų pavyzdį galima paminėti tūrinės heterosandūros ir perovskito saulės elementus, švino oksido rentgeno detektorius ir šviesos diodus. Pagrindiniai organinių medžiagų privalumai – apdorojamumas tirpaluose ir galimybė derinti molekulių savybes keičiant funkcines grupes, pagrindiniai trūkumai – fotocheminė degradacija ir mažas krūvininkų judris. Krūvininkų judris lemia prietaisų veikimo greitį (arba efektyvumą), medžiagų degradacija sumažina prietaisų tarnavimo laiką, taip pat turi įtakos krūvininkų judriui. Todėl šioms medžiagų savybėms reikia skirti ypatingą dėmesį. Gaminant daugiasluoksnes organines struktūras iš tirpalo, kyla pavojus, kad apatiniai sluoksniai ištirps. Geriausias būdas išspręsti šią problemą yra sukurti papildomus cheminius ryšius tarp molekulių ir suformuoti skersaryšintus sluoksnius. Po skersaryšinimo organinis sluoksnis tampa atsparesnis (mechaniškai ir chemiškai) ir netirpus, tačiau tai gali pakeisti molekulių sanglaudą ir tuo pačiu krūvininkų pernašos savybes.

Pagrindinis šio projekto tikslas – naujų bei egzistuojančių skersaryšinamų skylių ir elektronų pernašos medžiagų fotoelektrinis charakterizavimas ir jų galimo pritaikymo saulės elementuose išbandymas. Projekto metu bus ištirti egzistuojantys bei nauji skylių pernašos fluoreno, karbazolo ar trifenilamino dariniai bei elektronų pernašos naftaleno ar perileno dariniai su reaktyviomis stireno grupėmis. Pagrindinis tyrimo dėmesys bus skiriamas optimalių skersaryšinimo sąlygų nustatymui, krūvininkų pernašos tyrimui bei HOMO ir LUMO energijų įvertinimui prieš ir po skersaryšinimo. Daugiasluoksnių saulės elementų (tūrinės heterosandūros, perovskitinių arba CZTS) gamybai ir apibūdinimui bus naudojamos perspektyviausios medžiagos, daugiausia dėmesio skiriant saulės elementų efektyvumui ir stabilumui.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos