PLONŲ SLUOKSNIŲ TECHNOLOGIJA – vadovas dr. Kristijonas Genevičius
Genevičius Kristijonas, Dr. Saulėtekio al. 3 Tel. 85 223 4553 |
Apie
Naujų optoelektrinių prietaisų paieška skatina naujų plonų neorganinių, organinių, hibridinių ir kompozitų medžiagų sluoksnių ir taip pat 1D ir 2D sluoksnių ir struktūrų paieškas. Kadangi litografijos galimybės beveik pasiekė savo galimybių ribas, vienas iš galimų ateities sprendimų yra rasti technologijas ir medžiagas, kurios leistu kurti savi-formuojančias nanosandaras, siekiant kurti sekančios kartos elektroninius ir optoelektrinius prietaisus.
Šių problemų sprendimams būtina suprasti technologijos įtaką plonų sluoksnių ir tarpsluoksnių formavimuisi.
Tyrimai
Plonų sluoksnių ir sandarų naujų technologijų paieška.
Sluoksnių formavimo technologijų įtakos lokalių būsenų ir jų energetinio pasiskirstymo spektrui sluoksniuose, tarpsluoksniuose ir sandarose.
Savi-formuojančių sluoksninių nanosandarų optoelektriniams prietaisams ir /arba rentgeno jutikliams technologijų paieška.
Grupė atlieka
- Neorganinių, organinių, hibridinių ir kompozitinių medžiagų sluoksnių formavimą taikant įvairias technologijas;
- Dirbtinio deimanto, grafeno ir kitų anglies arba silicio sluoksnių auginimo technologijos naujų prietaisų kūrimui. Elektrinių, fotoelektrinių ir kitų šių sluoksnių ir sandarų tyrimai;
- Naujų neorganinių, organinių ir kompozitinių medžiagų sluoksnių technologijų aukštos energijos dalelių ir rentgeno spindulių jutikliams paieška;
- Technologijos įtakos sluoksnių morfologijai, optinėms ir elektrinėms savybėms tyrimai;
- Eksperimentiniai tyrimai ir skaitmeninis modeliavimas įvairių rūšių spinduliuotės įtakos sluoksnių ir sandarų formavimui.
Įranga
Turima įranga leidžia formuoti sluoksnius iš tirpalų, terminio ir vakuuminio terminio garinimo bei CVD plazmos technologijomis.
Plonų sluoksnių sandaros tyrimai atliekami optiniais, atominės jėgos mikroskopais bei mažo kampo rentgeno spindulių spektrometru.
Elektrinės ir fotoelektrinės savybės tiriamos TOF, CELIV ir kt. metodais.
Sluoksnių formavimo įrenginys
Raktiniai žodžiai
Plonų sluoksnių technologijos; liejimas iš tirpalo sukant, liejimas iš tirpalo, terminis lydymas, terminis garinimas vakuume, formavimas plazmoje, neorganinės medžiagos, organinės medžiagos, hibridinės medžiagos, kompozitai, sluoksninės sandaros.
Darbuotojai
Prof., dr. Kęstutis Arlauskas (vadovas) – fizikas (virš 200 publikacijų);
Doc., dr. Andrius Poškus – fizikas (17 publikacijų);
Dr. Gytis Sliaužys - fizikas (17 publikacijų);
Dr. Romaldas Purlys - fizikas (23 publikacijos, 2 patentai);
Dr. Tomas Grigaitis - fizikas (5 publikacijos);
Doktorantas Rokas Dobužinskas - fizikas (4 publikacijos);
Giedrius Juška – fizikas (3 publikacijos).
KRŪVIO PERNAŠA NETVARKIOSE MEDŽIAGOSE – vadovas dr. Kristijonas Genevičius
Genevičius Kristijonas, Dr. Saulėtekio al. 3 Tel. 85 223 4553 |
Apie
Šiuo metu elektronikoje netvarkios medžiagos daugiausia naudojamos kopijavimo bei spausdinimo įrangoje ir skystų kristalų ekranų taškų valdymui. Didžiausi netvarkių medžiagų privalumai yra pigi sluoksnių gamybos technologija, sluoksnių lankstumas ir galimybė formuoti didelio ploto prietaisus, pvz.: saulės elementai, elektroniniai laikraščiai, spausdinamos radijo dažnio atpažinimo schemos, didelio ploto apšvietimo elementai ir t.t. Siekiant kurti naujus elektroninius įrenginius itin svarbūs yra krūvio pernašos tyrimai. Mūsų grupė specializuojasi ne tik krūvio pernašos tyrimuose, bet ir atskirų sluoksnių bei prietaisų prototipų gamyboje, o taip pat metodikų skirtų krūvio tyrimo metodikų kūrime.
Tyrimų kryptys
Organinių sluoksnių ir prietaisų formavimas iš tirpalų
Krūvininkų pernašos tyrimai: krūvininkų judrio matavimai, vyraujančio rekombinacijos mechanizmo ir gyvavimo trukmių nustatymas.
Organinių saulės elementų ir lauko tranzistorių charakterizavimas
Krūvininkų pernašos modeliavimas
Naujų elektrinių ir foto-elektrinių metodikų krūvininkų pernašai tirti kūrimas ir vystymas.
Projektai
2015-2018m. LMT mokslininkų grupių projektas „Krūvininkų Pernašos Ypatumų Tyrimas Plonuose Daugiasluoksnuose Hibridinuose Dariniuose“, vadovas dr. K. Genevičius.
2012-2015m. FP7-PEOPLE-2011-ITN projektas „ESTABLIS – Ensuring Stability in Organic Solar Cells“, VU grupės vadovas prof. G. Juška.
2011-2015m. visuotinės dotacijos projektas “Nano-Morfologijos Įtaka Krūvininkų Dinamikai”, vadovas prof. G. Juška.
Aparatūra
Technologinė laboratorija. Traukos spintos bei visa reikalinga laboratorine įranga padėklų valymui bei tirpalų ruošimui, dvi inertinių dujų kameros sluoksnių bei prietaisų gamybai bei vakuuminė įranga elektrodų formavimui.
Matavimų laboratorija
Dvi pilnai paruoštos vietos darbui lėkio trukmės (TOF), dvigubos injekcijos (DoI), erdvinio krūvio ribotos srovės (SCLC) ir krūvininkų ištraukimo tiesiškai kylančia įtampa (CELIV) metodikomis: Nd:YAG lazeris, parametrinis lazeris, kriostatai, atmintiniai oscilografai, funkciniai generatoriai, stiprintuvai ir t.t.
Saulės simuliatorius su dviejų kanalų įtampos-srovės šaltiniu-matuokliu saulės elementų bei lauko tranzistorių charakterizavimui.
Darbuotojai
Dr. Kristijonas Genevičius
Darinių gamyba, eksperimentas
FTMC, A304
8 5 223 4553
Prof. Gytis Juška
Analitiniai skaičiavimai, eksperimentas
FTMC, A305
8 5 223 4554
Dr. Nerijus Nekrašas
Skaitmeninis modeliavimas, eksperimentas
FTMC, A301
Dr. Mindaugas Viliūnas
Skaitmeninis modeliavimas, elektronika
FTMC, A333,
8 5 223 4563
Dokt. Andrius Aukštuolis
Darinių gamyba, eksperimentas
FTMC, A301
Dokt. Romualdas Jonas Čepas
Darinių gamyba, eksperimentas
FTMC, A310
ORGANINIŲ MEDŽIAGŲ FOTOFIZINIŲ SAVYBIŲ TYRIMAI – vadovas prof. Vygintas Jankauskas
Jankauskas Vygintas, Dr. Saulėtekio al. 3 Tel. 85 223 4548 |
Apie
Tyrinėjame naujas ir perspektyvias organines medžiagas skirtas saulės elementams, šviesą emituojantiems diodams, plonasluoksniams fotoreceptoriams bei kitiems organinės elektronikos prietaisams. Tiriame šių medžiagų krūvininkų judrius, matuojame šių medžiagų sluoksnių jonizacijos potencialą, iš kurio įvertiname jų HOMO, LUMO lygmenų padėtis, o taip pat šių sluoksnių fotojautrio ir kvantinio fotogeneracijos našumo spektrinį pasiskirstymą. Sluoksnius formuojame šių medžiagų garinimo bei jų tirpalų liejimo ir purškimo metodais.
Tyrimų kryptys
- Krūvio pernašos ir krūvininkų judrio tyrimai,
- fotoreceptorių fotoišsielektrinimo mechanizmų teorinis modeliavimas bei eksperimentinis tyrimas (spektrinis fotojautris bei kvantinis fotogeneracijos našumas),
- elektronų skaitiklių kūrimas jonizacijos potencialo matavimams,
- purškimo ir kitų technologijų kūrimas saulės elementų ir kitų organinės elektronikos prietaisų aktyvių sluoksnių formavimui ir tyrimams.
Grupėje darbuojasi
Grupės vadovas prof., Dr. Vygintas Jankauskas (virš 170 publikacijų, 28 patentai, monografija),
Habil. Dr. Valentas Gaidelis (virš 50 publikacijų, 40 patentų),
Doc., Dr. Robertas Maldžius (virš 30 publikacijų, 7 patentai, monografija),
Dr. Egidijus Kamarauskas (virš 10 publikacijų),
Dokt. Jonas Nekrasovas (virš 3 publikacijų).
Prof., Dr. Vygintas Jankauskas, hab.dr. Valentas Gaidelis, doktorantas Jonas Nekrasovas (pirmoje eilėje), doktorantas Romas Čepas, dr. Egidijus Kamarauskas (antroje eilėje) prie jonizacijos potencialo matavimo stendo
Įranga
Plonų sluoksnių purškimo įrenginys |
Programuojamas UV elektronų spektrometras, skirtas organinių puslaidininkių sluoksnių jonizacijos potencialo tyrimams |
Cilindrinių fotoreceptorių tyrimo stendas, kuriame, imituojant kopijavimo arba spaudinimo įrenginio veiką, tiriama krūvininkų pernaša ir fotoreceptoriaus ciklinis veikimas
Grupės sukurtas lėtųjų elektronų skaitiklis, naudojamas organinių fotopuslaidininkių energijos lygmenų tyrimams ir fotopuslaidininkio elektronų emisijos spektras
Vykdyti projektai
Energijos lygmenų ir krūvio pernašos parametrų tyrimai naujose bipolinėse organinėse medžiagose (LMT grupių projektas)
Tyrimų ir vystymo konsultacijų paslaugų sutartis su tarptautine kompanija BASF Schweiz AG „Organinių molekulių fizinių savybių matavimas“
Bendradarbiavimas su KTU Cheminės technologijos fakulteto Organinės chemijos katedra tema: „Dažiųjų bei daugiafunkcinių organinių molekulių fotoelektrinių savybių tyrimas“
MEDŽIAGŲ ELEKTRINIŲ IR DIELEKTRINIŲ SAVYBIŲ TYRIMAI – vadovas doc. Robertas Maldžius
Maldžius Robertas, Dr. Saulėtekio al. 9, III rūmai Tel. 85 236 6052 |
Apie
Aplinkai nekenksmingų ir atsinaujinančių medžiagų paklausa ir naudojimas pastoviai auga. Tokių medžiagų sintezė bei tyrimai remiasi šiuolaikinių technologijų naudojimu, atsižvelgiant į "Nano" mastelio skalės fizikinių procesų supratimą.
- Kompozitinių medžiagų celiuliozės pagrindu savybių tyrimas ir plėtra kartu su pramonės įmonėmis, tokiomis kaip "Stora Enso OY" (Suomija) bei naujų tausojančių aplinką medžiagų pažangioms pakuotėms ir spausdintinei elektronikai sukūrimas.
- Įvairių dangų, elektrinio lauko ir elektros išlydžio (plazmos) apdorojimo įtaka kompozitinių medžiagų, kurių pagrindą sudaro celiuliozė, savybių tyrimas.
Tyrimai
- eksperimentiškai tiria sluoksnių elektrines ir dielektrines savybes, kontroliuojant aplinkos sąlygas: temperatūrą bei santykinę oro drėgmę,
- plačioje temperatūrų bei santykinės oro drėgmės verčių srityje nustato medžiagos įelektrinimo bei išsielektrinimo savybes,
- tiria celiuliozės ir jų pagrindu gaminamų daugiasluoksnių medžiagų elektro-osmoso dehidratacijos bei dejonizacijos procesus,
- eksperimentiškai tiria skysčių bei jų garų absorbciją į medžiagas.
Grupės nariai turi nemažai patentų, tarp kurių USP 9447540 ir USP 9447541 išduoti 2016 metais.
Grupėje dirba įvairių sričių specialistai – fizikai, fizikas-chemikas bei radijo inžinierius. Tokiu būdu galima atlikti kompleksinius tyrimus. Grupė turi ilgametę darbo kartu su Stora Enso tyrimų centru (Suomija) ir Lappeenranta technikos universitetu (Suomija) patirtį bei gali naudotis minėtų institucijų laboratorine įranga.
Įranga
Grupės laboratorijoje turima unikali įranga:
- kompiuteriu valdoma klimato kontrolės kamera;
- dozuotas įelektrinimo/išelektrinimo stendas;
- laboratorinė įranga, skirta medžiagų elektro-osmoso dehidratacijai ir dejonizacijai tirti;
- "Bristow" ratas - įranga, skysčių absorbcijos tyrimams kartu su įelektrinimo/plazmos apdorojimu (nuotrauka dešinėje).
Darbuotojai
Grupės vadovas doc., dr. Robertas Maldžius (virš 30 publikacijų, 7 patentai): elektrinio krūvio pernašos bei elektrinių/dielektrinių savybių daugiasluoksnėse sistemose ekspertas. Atlieka eksperimento duomenų analizę, pasinaudojant teoriniais bei skaitinio modeliavimo metodais.
Prof., dr. Jonas Sidaravičius (virš 100 publikacijų, 23 patentai): kompozitinių medžiagų, ypač celiuliozės, elektrinių ir dielektrinių savybių srities ekspertas. Ankstesnė veikla susijusi su elektrofotografija (fotoreceptoriai ir fizikiniai procesai juose).
Habil. dr. Valentas Gaidelis - fizikas (daugiau nei 100 leidinių, 31 patentas (nuo 1993 m.)): elektro-osmoso nulemtos dehidratacijos bei dejonizacijos procesų ekspertas.
Habil. dr. Tadeusz Lozovski - radijo inžinierius (virš 80 leidinių, 10 patentų): medžiagos įelektrinimo/išsielektrinimo procesų tyrimo ekspertas, elektrinių matavimo prietaisų konstruktorius.
Doc. dr. Ringaudas Rinkūnas - fizikas (virš 60-ties publikacijų): medžiagų struktūros tyrimų elektroninės mikroskopijos metodais ekspertas.
Kompiuteriu valdoma klimato kontrolės kamera |
"Bristow" ratas - įranga, skysčių absorbcijos tyrimams kartu su įelektrinimo/plazmos apdorojimu |
Vykdomi projektai
Grupė vykdo "Stora Enso OY" (Suomija) finansuojamą projektą ,,Celiuliozės elektrinės ir dielektrinės savybės".
Pagrindinės publikacijos
1. R. Maldžius, J. Sidaravičius, T. Lozovski, K. Backfolk, J. Rosenholm. Temperature-dependence of electrical and dielectric properties of papers for electrophotography // J. Appl Phys., 2010, Vol. 107, issue 11.
2. K. Backfolk, J. Sidaravičius, P. Sirviö, R. Maldžius, T. Lozovski, J. B. Rosenholm. Effect of base paper electrolyte content and grammage on electrical and dielectric properties of coated papers // Nordic Pulp&Paper Research J., 2010, Vol. 25, Nr. 3. 319-327.
3. J. Sidaravičius, T. Lozovskis, J. Jurkus, R. Maldzius, K. Backfolk, P. Sirviö. Polarization behaviour of paper during corona charging // J. Electrost., 2013, Vol.71, Issue 1, p. 35-40.
4. E. Saukkonen, K. Lyytikäinen, K. Backfolk, R. Maldzius, J. Sidaravičius, T. Lozovski, A. Poskus. Effect of the carbohydrate composition of bleached kraft pulp on the dielectric and electrical properties of paper// Cellulose, 2015, Vol.22, Issue 2, p. 1003-1017.
5. S.-S. Ovaska, P. Geydt, R. Ringaudas, T. Lozovski, R. Maldzius, J. Sidaravičius, M. Österberg, L. S. Johansson, K. Backfolk. Corona Treatment of filled dual-polymer dispersion coatings: Surface properties and grease resistance // Polymer & Polymer Composites 25.4 (2017): 257.
Paieškos raktiniai žodžiai
Dielektrinė skvarba, dielektriniai nuostoliai, elektrinis laidumas kintamai ir nuolatinei srovėms, įelektrinimo-išsielektrinimo savybės, kompozicinės medžiagos, popierius, celiuliozė
Kontaktai
Vilniaus universitetas www.vu.lt
Vadovas: http://web.vu.lt/ff/r.maldzius/kontakt.html
(e-mail: )
TECHNOLOGIJOS NANOPALYDOVAMS – vadovas dr. Liudas Tumonis
Tumonis Liudas, Dr. Saulėtekio al. 3 Tel. 85 223 4558 |
Apie
Technologijų nanopalydovams grupė įkurta 2014 m., siekiant Fizikos fakultete plėtoti kosminių technologijų tyrimus. Nuo pat įkūrimo pradžios MTG, vadovaujama dr. Liudo Tumonio dalyvavo kuriant bendrą VU ir UAB „Nanoavionika“ palydovą „LituanicaSat-2“, paleistą 2017 m. birželio 23 d. Paleidus palydovą, grupė toliau vykdo vairių nykštukinių palydovų posistemių (ypač raketinių variklių), tinkamų mažiesiems „CubeSat“ tipo palydovams, tyrimus. Grupės vadovas dr. Liudas Tumonis taip pat atlieka šviečiamąją misiją, supažindindamas FF studentus su kosminėmis technologijomis (FF skaitomas modulis „Kosmoso technologijų pagrindai“ (kurio medžiaga laisvai pasiekiama adresu web.vu.lt/ff/l.tumonis/ktp/). Taip pat yra suteikta galimybė studentams atlikti baigiamuosius bakalauro ir magistro darbus palydovų posistemių kūrimo ir tyrimų tematikomis.
MTG sėkmingai atlikti ir apginti šie darbai:
- Nanopalydovo raketinio variklio darbinių savybių tyrimas;
- Termodinaminių reiškinių mažos varos jėgos raketiniame variklyje skaitinis modeliavimas;
- Magnetinio suktuko projektavimas ir analizė;
- Nykštukinio palydovo raketinio variklio jėgos matavimo stalelis;
- Sukamosios svarstyklės mikroniutonmetrų eilės sukimo momento matavimui;
- Skaitmeninio navigacinio saulės jutiklio tyrimas;
- Mikroelektromechaninės inercinės navigacijos sistemos tyrimas;
- Nykštukinio palydovo matavimų stendas su magnetinės levitacijos pakaba;
- Navigacinės sistemos, sudarytos iš saulinių krypties jutiklių, tyrimas.
Tyrimų kryptys
Mažos jėgos raketinių variklių tyrimai
Grupėje sukurta ir tobulinama įranga, skirta mažos varos jėgos raketinių variklių tyrimams. Turima vakuumo kamera, kurioje atliekami variklių bandymai vakuumo sąlygomis. Ši įranga naudota ir „LituanicaSat-2“ palydovo ir jo variklio tyrimams. Sukamasis jėgos matavimo stalelis leidžia matuoti variklio jėgą (10-3–10-1) N ribose. Šiuo metu Turima bandymų įranga pritaikoma ekologiškų ir saugių šiluminių elektrinių raketinių variklių (angl. resistojet) tyrimams.
Magnetinių suktukų tyrimai
Grupėje yra sukurta matavimo įranga, leidžianti išmatuoti 10-6 N•m eilės magnetinių suktukų kuriamą momentą. Atliekami šių suktukų (tiek bešerdžių, tiek su feromagnetinėmis šerdimis) savybių optimizavimo bei charakterizavimo darbai.
Navigacijos jutiklių ir sistemų tyrimai
Grupė plėtoja nykštukinių palydovų navigacinių sistemų jutiklių tyrimus. Tiriamos Saulės navigacinių jutiklių savybės, kuriami skaitiniai jutiklių matavimo duomenų apdorojimo algoritmai.
Projektai
Palydovo „LituanicaSat-2“ kūrimas. Grupės darbuotojai prisidėjo prisidėjo kuriant ir bandant palydovo raketinį variklį, taip pat projektuojant bei kuriant įvairias padėties nustatymo ir valdymo sistemos dalis, radijo ryšio priemones. Ats. vykdytojai dr. Liudas Tumonis, Žilvinas Batisa, Marius Dvareckas.
Projektas „TRACOFUNAT“ (angl. „Training Courses Fundamentals of Aerospace Technologies“), finansuojamas Lietuvos respublikos vyriausybės per Europos kosmoso agentūrą ir vykdytas pagal LRV ir EKA bendradarbiaujančios valstybės susitarimą (PECS). Projekto metu sukurtas pasirenkamasis dalykas Fizikos fakulteto studentams „Kosmoso technologijų pagrindai“. Ats. vykdytojai dr. Liudas Tumonis ir prof. Kęstutis Arlauskas.
Projektas „TORTILAC“ (angl. „Development of thermally optimised resistojet for laser ablative cutting fabrication“), finansuojamas Lietuvos respublikos vyriausybės per Europos kosmoso agentūrą ir vykdytas pagal LRV ir EKA bendradarbiaujančios valstybės susitarimą (PECS). Projekto metu bus sukurtas nykštukinio palydovo šiluminis raketinis variklis su naujovišku šilumogrąžos įrenginiu. Projektą vykdo VU (pagrindinis vykdytojas), FTMC, VGTU ir UAB „Nanoavionika. VU Ats. vykdytojai dr. Liudas Tumonis, doc. dr. Mindaugas Viliūnas.
Darbuotojai
Dr. Liudas Tumonis, vyresnysis mokslo darbuotojas, grupės vadovas. .
Doc. Dr. Mindaugas Viliūnas, docentas, .