Visos studijų programos Fizikos fakultete yra baigiamos baigiamuoju darbu. Baigiamasis darbas – studento savarankiškai atliktas bei universitetinių studijų reikalavimus atitinkantis rašto darbas, rodantis studento gebėjimą taikyti studijų metu įgytas žinias, pasirinkti mokslinę literatūrą ir ja naudotis (pristatyti, analizuoti, interpretuoti ir pan.), taikyti tyrimo metodus, savarankiškai spręsti išsikeltas užduotis, pateikti savo išvadas (privaloma) ir rekomendacijas (pageidaujama), taip pat rodantis gebėjimą taisyklinga kalba, tiksliai ir aiškiai aprašyti tyrimą. Baigiamasis darbas turi atitikti studento studijų kryptį.
Baigiamojo darbo temos pasirinkimas
Baigiamieji darbai atliekami viename iš Fizikos fakulteto šakinių akademinių padalinių (ŠAP – FF institutas arba Lazerinių tyrimų centas), kitame VU fakultete arba mokslo institucijoje. Studentai paskutinio studijų semestro pradžioje turi pasirinkti baigiamojo darbo temą iš fakulteto puslapyje pateiktų siūlomų temų (žr. žemiau) ir suderinti ją su darbo vadovu arba savarankiškai suderinti kitą temą su darbo vadovu. Studentas darbo temą su darbo vadovu turi suderinti per 10 kalendorinių dienų nuo semestro pradžios (Šviesos technologijų studijų programos studentai baigiamojo darbo temą renkasi rudens semestre iki rugsėjo 15 d., o kitų programų studentai pavasario semestre iki vasario 19 d.) Suderinus temą darbo vadovas turi pranešti savo instituto administratoriui, kad jo pasiūlyta tema jau pasirinkta, ir nurodyti pasirinkusio studento vardą, pavardę bei studijų programą
2024–2025 m. m. rudens semestre siūlomos Šviesos technologijų programos bakalauro baigiamųjų darbų temos:
- Cheminės fizikos institutas
- Fotonikos ir nanotechnologijų institutas
- Lazerinių tyrimų centras
- Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų institutas
- Teorinės fizikos ir astrofizikos institutas
2024–2025 m. m. pavasario semestre siūlomos bakalauro baigiamųjų darbų temos:
- Cheminės fizikos institutas
- Fotonikos ir nanotechnologijų institutas
- Lazerinių tyrimų centras
- Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų institutas
- Teorinės fizikos ir astrofizikos institutas
Jeigu studentas nori atlikti baigiamąjį darbą ne Fizikos fakulteto mokslinėje grupėje, studentas turi susitarti su galimu baigiamojo darbo vadovu dėl baigiamojo darbo atlikimo. Po to, baigiamojo darbo temą bei atlikimo vietą turi suderinti su studijų programos komiteto pirmininku, užpildant registracijos formą ir nusiunčiant ją studijų programos komiteto pirmininkui. Gavus SPK pirmininko patvirtinimą, jei praktika atliekama ne VU, studentas turi supildyti ir suderinti trišalės sutarties pasirašymą.
Atliekant baigiamąjį darbą ne Vilniaus universitete būtina pasirašyti trišalę sutartį.
Baigiamojo darbo rengimas
Baigiamasis darbas turi būti parengtas sąžiningai ir savarankiškai, laikantis Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo, Vilniaus universiteto akademinės etikos kodekso, VU FF studijuojančiųjų rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo tvarkos bei kitų teisės aktų.
Baigiamasis darbas turi būti parengtas taisyklinga lietuvių kalba. Baigiamasis darbas gali būti rengiamas anglų kalba, jei darbo vadovas arba konsultantas yra užsienio dėstytojas arba mokslininkas.
Baigiamasis darbas turi turėti: antraštinį lapą, turinį, įvadą, kuriame suformuluotas darbo tikslas, pagrindinį tekstą, išvadas, bibliografinių nuorodų (literatūros) sąrašą, santrauką. Baigiamojo darbo antraštinis lapas privalo būti parengtas pagal pateiktą pavyzdį (žr. žemiau) lietuvių kalba (ir tuo atveju, kai darbas parengtas anglų kalba). Darbo apimtis turi būti ne mažesnė nei 20 puslapių ir neturi viršyti 80 puslapių.
Baigiamasis darbas ir jo apipavidalinimas turi atitikti moksliniam darbui keliamus reikalavimus, t. y. turi būti išdėstyta nagrinėjamoji problema bei pasirinktas ir pagrįstas jos sprendimo būdas, aptarti šia tema esami (literatūroje skelbti) rezultatai, aprašyta naudota tyrimo metodika ir aparatūra, aprašyti ir išanalizuoti darbe gauti rezultatai bei pateiktos išvados (turėtų būti glaustos, rekomenduojamos 3–5 išvados). Įvade būtinai turi būti suformuluotas darbo tikslas („Šio darbo tikslas...“).
Darbo gale pateikiama santrauka anglų kalba – nurodoma autoriaus vardas ir pavardė bei darbo pavadinimas, joje taip pat formuluojamas darbo tikslas ir pagrindinės išvados. Jei darbas parašytas anglų kalba, reikalinga išplėstinė darbo santrauka lietuvių kalba. Darbas turi atitikti raštvedybos taisyklių ir bibliografinių nuorodų ir jų sąrašo sudarymo studijų bei mokslo darbuose metodikos reikalavimus. Literatūros sąraše turi būti nurodomi straipsnių pavadinimai.
Baigiamųjų darbų gynimas šakinio akademinio padalinio komisijoje
Baigiamųjų darbų gynimai ŠT programos studentams vyks sausio 9-10 d. Darbas turi būti pateiktas ŠAP iki sausio 6 d. 10 val. Darbas turi būti įkeltas į VU IS iki sausio 13 d.
Tinkamai parengtas ir taisyklinga kalba parašytas baigiamasis darbas turi būti pateiktas aptarimui šakiniame akademiniame padalinyje iki FF tinklalapyje paskelbtos datos (žr. žemiau). Darbas turi būti išsaugotas .pdf formate ir darbo elektroninis dokumentas nusiųstas FF tinklalapyje nurodytu el. p. adresu.
2023-2024 m. m. baigiamųjų darbų gynimas šakinio akademinio padalinio komisijoje (bus paskelbta):
Institutas, atsakingas asmuo |
Baigiamojo darbo gynimo pradžia ir vieta bakalaurams (atsakingas asmuo, tel., el. p.) |
Baigiamojo darbo gynimo pradžia ir vieta magistrantams (atsakingas asmuo, tel., el. p.) |
Cheminės fizikos institutas Saulėtekio al. 3, NFTMC |
||
Fotonikos ir nanotechnologijų institutas (Saulėtekio al. 3, NFTMC) |
||
Lazerinių tyrimų centras (Saulėtekio al. 10) |
||
Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų institutas (Saulėtekio al. 3, NFTMC) |
||
Teorinės fizikos ir astrofizikos institutas (Saulėtekio al 3, NFTMC) |
Studentas turi įsitikinti, kad jo darbo vadovas dalyvaus baigiamųjų darbų svarstyme ŠAP nurodytu laiku. Jeigu baigiamojo darbo vadovas negalės dalyvauti darbo svarstyme ŠAP, vadovas turi el. paštu atsiųsti studentui atsiliepimą apie jo baigiamąjį darbą. Atsiliepime vadovas būtinai turi nurodyti ar leidžia teikti baigiamąjį darbą viešajam gynimui. Šį vadovo atsiliepimą studentas turi pateikti ŠAP komisijai kartu su baigiamuoju darbu.
Studentai turi paruošti glaustą (iki 10 min. trukmės) savo baigiamojo darbo pristatymą.
Baigiamojo darbo aptarimo ŠAP komisijoje studentas turi pristatyti savo darbą, atsakyti į komisijos narių klausimus ir pastabas dėl darbo ir jo pristatymo. Baigiamojo darbo vadovas turi pateikti savo nuomonę apie darbą, nurodydamas, ar baigiamasis darbas gali būti teikiamas viešajam gynimui. Jei vadovas negali dalyvauti gynime, jo atsiliepimą pristato komisijos pirmininkas ar kitas komisijos narys. Jei su baigiamuoju darbu susipažino kiti darbuotojai, jie taip pat gali pateikti savo nuomonę apie baigiamąjį darbą.
Jei darbo vadovas ir ŠAP komisija leidžia teikti baigiamąjį darbą gynimui, ŠAP paskiria darbo recenzentą. Recenzuoti baigiamuosius darbus gali būti kviečiami kitų padalinių arba kitų institucijų darbuotojai, socialinių partnerių atstovai.
Baigiamųjų darbų aptarimo ŠAP komisijos posėdžio pabaigoje studentai yra informuojami, ar jų baigiamąjį darbą leidžiama teikti gynimui arba leidžiama teikti gynimui, atlikus nežymius pakeitimus. ŠAP komisijos administratorius (ar kitas paskirtas asmuo) surašo komisijos sprendimo protokolą, kuriame nurodo studento vardą ir pavardę, vadovo vardą ir pavardę, recenzento vardą ir pavardę. Taip pat įrašo, ar darbą leidžiama teikti gynimui. Protokolas pateikiamas FF administratoriui el. pašto adresu
Jeigu baigiamojo darbo vadovas nusprendžia ir ŠAP komisija pritaria, kad baigiamasis darbas parengtas netinkamai ir negali būti ginamas, arba jeigu baigiamojo darbo vadovas atsisako priimti baigiamąjį darbą dėl to, kad jis buvo parengtas be baigiamojo darbo vadovo dalyvavimo, Studijuojantysis turi teisę kreiptis į Baigiamųjų darbų gynimo komisiją su prašymu leisti ginti baigiamąjį darbą. Prašymą ir baigiamąjį darbą Studijuojantysis turi įteikti FF administratoriui el. pašto adresu ne vėliau kaip per dvi darbo dienas nuo baigiamojo darbo vadovo sprendimo neleisti baigiamojo darbo ginti pateikimo Studijuojančiajam arba atsisakymo priimti baigiamąjį darbą. FF administratorius nedelsiant apie gautą prašymą informuoja fakulteto prodekaną studijoms ir perduoda pateiktus dokumentus Baigiamųjų darbų gynimo komisijai. Apsvarsčiusi Studijuojančiojo motyvus, komisija nusprendžia, ar leisti Studijuojančiajam ginti baigiamąjį darbą.
Darbo įkėlimas į VUSIS ir Garantijos patvirtinimas
Gavęs ŠAP ir darbo vadovo pritarimą, kad baigiamasis darbas gali būti teikiamas gynimui, studentas per vieną darbo dieną turi įkelti darbo elektroninį dokumentą ir jo metaduomenis į Vilniaus universiteto studijų informacinę sistemą (VUSIS), naudodamasis jam suteikta prieiga.
Gavęs ŠAP ir darbo vadovo pritarimą, kad baigiamasis darbas gali būti teikiamas gynimui po nežymių pakeitimų, studentas nedelsiant turi atlikti visus reikiamus pakeitimus ir įkelti darbo elektroninį dokumentą ir jo metaduomenis į VUSIS, naudodamasis jam suteikta prieiga, ne vėliau nei per dvi darbo dienas.
Tai, kad Baigiamasis darbas yra parengtas savarankiškai, sąžiningai ir laikantis Vilniaus universiteto studijuojančiųjų rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo nuostatų reikalavimų, Studijuojantysis po darbo įkėlimo privalo patvirtinti pažymėdamas elektroninę Garantiją VUSIS.
Plagiato patikros ataskaita ir leidimas ginti darbą
Įkėlus elektroninį dokumentą į VUSIS, baigiamojo darbo vadovas atlieka darbo savarankiškumo kompiuterinę patikrą ESAS. Atlikus patikrą suformuojama baigiamojo darbo kompiuterinės patikros ataskaita, kurioje nurodomas baigiamojo darbo Elektroninio dokumento sutapimo su kitais Elektroniniais dokumentais dydis procentine išraiška ir, jei nustatomi sutapimai, pateikiamos pastabos.
Baigiamojo darbo vadovas, prieš priimdamas sprendimą leisti arba neleisti ginti Baigiamąjį darbą, privalo susipažinti su baigiamojo darbo kompiuterinės patikros ataskaita ir visa Darbo savarankiškumo kompiuterinės patikros informacija.
Baigiamojo darbo vadovas sprendimą leisti (arba neleisti) ginti Baigiamąjį darbą patvirtina tai pažymėdamas eDėstytojas aplinkoje. Instrukciją vadovams galima rasti čia.
Jei darbo vadovas neturi galimybės susipažinti su baigiamojo darbo savarankiškumo kompiuterine patikra ESAS, vadovas su prašymu supažindinti jį su baigiamojo darbo kompiuterinės patikros ataskaita turi kreiptis į prodekaną studijoms el. paštu arba telefonu (8 5) 236 6002. Tokiu atveju susipažinęs su ESAS patikros rezultatais, darbo vadovas el. laišku informuoja apie leidimą (neleidimą) gintis darbą prodekaną studijoms. Prodekanas studijoms gavęs vadovo laišką su informacija apie tai, ar darbą leista (neleista) gintis, atitinkamai pažymi sistemoje.
Nustačius Plagiato faktą baigiamasis darbas negali būti ginamas, vertinamas ir skelbiamas viešai, o studijuojančiajam taikoma nuobauda Studijų nuostatuose ir (ar) kituose Universiteto teisės aktuose nustatyta tvarka.
Baigiamojo darbo recenzavimas
Gavęs leidimą ginti darbą studentas nusiunčia darbo elektroninį dokumentą ŠAP komisijos paskirtam darbo recenzentui. Baigiamasis darbas yra perduodamas recenzentui ne vėliau kaip likus 5 (penkioms) darbo dienoms iki baigiamojo darbo gynimo.
Recenzentas raštišką atsiliepimą apie baigiamąjį darbą ir apie tai, ar darbas atitinka nustatytus reikalavimus, pateikia studentui el. paštu ne vėliau kaip prieš 24 (dvidešimt keturias) valandas iki Komisijos posėdžio, kuriame bus ginamas baigiamasis darbas, pradžios. Recenzento atsiliepimas rašomas laisva forma (galima pasinaudoti baigiamojo darbo vadovams skirta darbo vertinimo lentele). Atsiliepime recenzentas turi pateikti baigiamojo darbo įvertinimą 10-balėje sistemoje. Recenzento atsiliepimas el. paštu siunčiamas kaip atskiras dokumentas .pdf formate laiško prisegtuke.
Baigiamojo darbo teikimas gynimui
Baigiamojo darbo vadovas turi įvertinti darbą užpildydamas baigiamojo darbo vertinimo lentelę (žr. žemiau). Darbo vadovas užpildytą vertinimo lentelę pateikia studentui el. paštu ne vėliau nei likus 2 dienoms iki baigiamojo darbo gynimo Komisijoje. Vadovo vertinimo lentelė el. paštu siunčiama studentui kaip atskiras dokumentas .pdf formatu laiško prisegtuke.
Studentas likus ne mažiau kaip 1 darbo dienai iki baigiamojo darbo viešo gynimo FF administratoriui el. paštu turi pateikti vadovo vertinimo lentelę (1 dokumentas) ir recenzento atsiliepimą (1 dokumentas). Šie dokumentai siunčiami laiško prisegtuke.
FF studijų administratorius studento baigiamąjį darbą iš VUSIS, darbo vadovo vertinimo lentelę ir recenzento atsiliepimą įkelia į MS Teams komandos, sukurtos viešiesiems gynimams, uždaro kanalo, skirto tik gynimų komisijoms nariams, failų skiltį, kad komisijos nariai galėtų susipažinti su gynimams teikiamais darbais.
Baigiamojo darbo vertinimo lentelė LT (Baigiamojo darbo vertinimo lentelė EN)
Baigiamųjų darbų gynimas
Baigiamųjų gynimai ŠT programos studentams vyks sausio 21-22 d.
Fizikos fakulteto baigiamųjų darbų viešieji gynimai vyksta Vilniaus universiteto rektoriaus patvirtintose komisijose. Visų studijų programų baigiamųjų darbų gynimai įprastai vyksta per pirmąją birželio savaitę. Šviesos technologijų studijų programos baigiamųjų darbų gynimai numatyti sausio viduryje.
Baigiamuosius darbus ginti gali tik visą studijų programą įvykdę studentai, kurių darbas pagal nustatytus terminus įkeltas į VUSIS ir atsiųsti vadovo bei recenzento atsiliepimai.
Studentas baigiamojo darbo gynimui turi užsiregistruoti ne vėliau nei likus 5 darbo dienoms iki gynimo pradžios.
Baigiamojo darbo gynimo metu studentas turi parengti trumpą (iki 10 min.) baigiamojo darbo pristatymą, nurodydamas tyrimo problemą, tikslą, uždavinius, glaustai apibūdina objektą, gautus rezultatus, taikytus metodus, supažindina su išvadomis ir jas pagrindžia, gali pateikti siūlomas rekomendacijas. Gynimo metu taip pat studentas atsako į Komisijos narių ir kitų viešai ginant baigiamąjį darbą dalyvavusių asmenų klausimus.
Po studento pristatymo ir atsakymų į klausimus baigiamojo darbo vadovas ir recenzentas pateikia savo nuomonę apie darbą. Jei vadovas ir(ar) recenzentas negali dalyvauti gynimo posėdyje, atitinkamai perskaitoma darbo vertinimo lentelė ir(ar) recenzento rašytinis atsiliepimas. Studentui suteikiama galimybė tarti žodį, replikuoti į recenzento pastabas ir atsakyti į recenzento klausimus.
Po visų studentų darbų pristatymo baigiamųjų darbų gynimo komisija turi uždarą posėdį, kurio metu yra nusprendžiami galutiniai įvertinimai. Po uždaro posėdžio komisija paskelbia studentų įvertinimus.
Rašto darbai rengiami vadovaujantis:
- Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto studijuojančiųjų rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo tvarka
- Vilniaus universiteto studijuojančiųjų rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo nuostatai
- Rašto darbų administravimo Vilniaus universiteto studijų informacinėje sistemoje tvarkos aprašas
- J. Žilinskas. Rašto darbai: ką būtina žinoti rengiant tiksliųjų mokslų rašto darbą. Vilnius: VU. 2015, 188 p