Lietuvos mokslo taryba paskelbė Lietuvos mokslinių tyrimų infrastruktūrų (MTI) kelrodį.
„Mokslinių tyrimų infrastruktūra yra būtina mokslo ir inovacijų, konkurencingumo ir tarptautinio bendradarbiavimo plėtrai. Iš visų 24 šiame strateginiame kelrodžio dokumente įvardytų inftrastruktūrų 9 atstovaujanti institucija yra Vilniaus universitetas, o tiesiogiai su Fizikos fakultetu sietinos 4. Tai ne tik didelis mūsų mokslinio įdirbio įvertinimas, bet ir jį lydinti atsakomybė bei ilgalaikiai įsipareigojimai“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto mokslo ir strateginės plėtros prodekanas prof. Pranciškus Vitta.
Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto mokslininkas doc. dr. Kastytis Zubovas laidoje „Mokslo sriuba“.
Tarptautinės gyvybės mokslų konferencijos „The COINS 2025“ organizatoriai kviečia dalyvauti kovo 17-20 dienomis Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre vyksiančioje konferencijoje.
Centrinė rinkimų komisija informuoja, jog prasideda nauji rinkimai į laisvą Vilniaus universiteto senato nario vietą. Rinkimai vyksta vadovaujantis Vilniaus universiteto senato narių rinkimų tvarkos aprašu (Vilniaus universiteto senato 2022 m. vasario 22 d. nutarimo Nr. SPN-4 redakcija).
„Arqus“ aljansas kviečia universitetų narių bendruomenę teikti paraiškas dėl „Erasmus+“ mišrios intensyvios programos (angl. Blended Intensive Programme, BIP), kuri yra paremta iššūkiais grįsto mokymosi metodika. Ši daugiadisciplininė programa, skirta skirtingų studijų pakopų (bakalauro ir magistro) studentams, dėstytojams ir kitiems universitetų darbuotojams, bus pradėta vykdyti kovo pradžioje.
„Arqus“ aljansas kviečia į antrąjį 2024–2025 studijų metų Meinuto universiteto organizuojamą anglų kaip dėstymo kalbai (angl. English-Medium Instruction, EMI) skirto seminarų ciklo renginį „EMI tyrimų temos ir metodai: apžvalga ir praktinis Alžyro pavyzdys“.
„Arqus“ inovacijų fondas kviečia „Arqus“ universitetų studentus ir darbuotojus nuo 2025 m. sausio 15 d. iki kovo 17 d. teikti paraiškas dėl savarankiškai siūlomų ir principu „iš apačios į viršų“ paremtų iniciatyvų, taip pat „Arqus“ darbo grupių rengiamų ir įgyvendinamų inovatyvių veiklų ir naujų mobilumo formų.
Į metinę 2024 m. Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) apžvalgą pateko svarbiausi didžiausių CERN eksperimentų pasiekimai. Vieno iš jų pagrindinis autorius – Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto mokslininkas, CERN LHCb Vilnius eksperimentinės dalelių fizikos mokslinių tyrimų grupės vadovas dr. Mindaugas Šarpis.
Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Lazerinių tyrimų centro profesorius dr. Mikas Vengris „Mokslo sriuboje“ komentavo žaibus, jų susidarymą ir žaibų energijos perspektyvas.
Studentų organizacija „Open Readings“ organizuoja ketvirtąją ,,Café Scientifique“. Fizikos mokslų daktarė Renata Minkevičiūtė pasidalins įžvalgomis apie pašvaisčių fenomeną paskaitoje „Šiaurės pašvaistės – ar normalu, kad jas matome ir Lietuvoje?“. Sausio 14–ąją visų laukia įdomus ir įkvepiantis vakaras.
Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas doc. dr. Kastytis Zubovas „Mokslo sriubos“ laidoje „Visiškas kosmosas“ pasakojo apie Veneros ypatybes ir superžybsnių tyrimus.
Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas dr. Vidas Dobrovolskas „Mokslo sriuba“ studijoje komentavo kompanijos „SpaceX“ projektą „Starship“, siekiantį sukurti daugkartinio naudojimo raketą. Pasak mokslininko, šios raketos ateityje transportuos krovinius į kosminę erdvę: artimiausiuose planuose – į Žemės orbitą, vėliau – Marsą.
Siekiant stiprinti ryšius tarp mokslininkų iš Ispanijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos, įkurta „ACEBaltic“ asociacija. Jos valdybos nariu tapo Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas dr. Carlosas Viscasillasas Vazquezas.
2025 m. gegužės 13–16 d. Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre vyks 68-oji tarptautinė fizikos ir gamtos mokslų konferencija „Open Readings 2025“. Jos organizatoriai kviečia būsimus konferencijos pranešėjus registruotis iki 2025 m. vasario 17 d.
Dangumi sklendžia Kalėdų Senelio rogės, tempiamos devynių elnių. Tokį vaizdą atpažįstame nuo vaikystės ir kasmet matome kalėdiniuose atvirukuose, reklamose, filmuose ir kitur. Bet ar tikrai šis visame pasaulyje garsus, raudonai pasipuošęs žilas Senelis žiemos švenčių laikotarpiu keliauja ramiai? Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius Justinas Čeponkus apžvelgia jo darbo krūvį ir tai, kas kartais vadinama Kalėdų magija bei stebuklais.
Minint prof. Algio Petro Piskarsko (1942–2022) gimimo metines Vilniaus universiteto (VU) fondas drauge su VU Fizikos fakultetu paskelbė prof. A. P. Piskarsko vardo podoktorantūros stipendijos laimėtoją. Pirmą kartą teikiamos vardinės stipendijos laureatu tapo VU Lazerinių tyrimų centro mokslininkas dr. Balys Momgaudis. Talentingas lazerinės fizikos tyrėjas apdovanotas 20 tūkst. Eur vertės vardine stipendija.
Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto tyrėjų komanda Lietuvoje tyrė 149 žvaigždes, apie kurias skrieja planetos.
Šį rudenį vykusioje Europos astronomijos švietimo asociacijos (EAAE) generalinėje asamblėjoje Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas dr. Carlosas Viscasillasas Vazquezas paskirtas EAAE Vykdomosios tarybos nariu, o dr. Šarūnas Mikolaitis – nacionaliniu atstovu Lietuvai 2024–2027 m. kadencijai.