Išleistas naujausias Vilniaus universiteto mokslo populiarinimo žurnalo „Spectrum“ numeris.
Jame kviečiame skaityti apie tai, kaip visuomenė mato mokslininkus, kas slepiasi už kosmetikos etikečių, apie patvirtintą veiksmingą smurto prieš vaikus prevencijos programą, skraidančią diplomatiją, e. sportą, Vilniaus grafičius, lengvai suprantamą kalbą, arklių Lietuvoje istoriją.
Žurnale mokslininkai aptaria, kas bendro tarp kačių ir teleportacijos, kokios vienos medžiagos ribojimas maiste gali apsaugoti mus nuo vėžio ir senėjimo, koks yra elektroninių cigarečių poveikis mūsų sveikatai, kam iš tiesų priklauso mūsų asmeniniai duomenys ir ką žmonėms reiškia darbo vietų nekuriančios ekonomikos augimas.
Pagrindiniame šio numerio straipsnyje pasakojama, kaip išsivysto priklausomybės ir kodėl jomis taip sunku atsikratyti.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorės Valentinos Vengelienės teigimu, priklausomybė tam tikrai cheminei medžiagai išsivysto, kai negrįžtamai pakinta žmogaus smegenų veikla ir dėl to parandama elgesio kontrolė, o pati priklausomybė diagnozuojama tada, kai pasireiškia bent trys iš keliolikos simptomų. Pagrindiniai jų – stiprus noras vartoti medžiagą, nesugebėjimas susilaikyti nuo vartojimo, socialinių įsipareigojimų nevykdymas ir atsisakymas alternatyvių interesų.
Neurobiologė sako, kad nėra tokios medžiagos, kurios pavartoję visi 100 proc. tampa priklausomi. Vienos psichoaktyviosios medžiagos veikia stipriau ir greičiau, kitos – silpniau. Todėl ir priklausomybė nuo vienos medžiagos gali atsirasti greičiau ir didesniam procentui, nuo kitos – lėčiau ir mažesniam procentui žmonių. Dažniausiai pabandę psichoaktyviųjų medžiagų priklausomi nuo jų tampa apie 10–15 proc. žmonių, tai yra 1–2 žmonės iš dešimties.
Tačiau pavojingiausia, mokslininkės teigimu, yra medžiagų maišymas. Didelė problema yra elektroninės cigaretės, nes kartais niekas nežino, ko ten yra primaišyta. Todėl jauni žmonės, rūkantys neaiškios sudėties elektronines cigaretes, smarkiai rizikuoja net savo gyvybe.
Mokslininkė pabrėžia, kad priklausomybes labai sunku įveikti, nes jos mažai susijusios su žmogaus valios pastangomis ar charakterio stiprybe, o greičiau priklauso nuo žmogaus noro gydytis ir kombinuoto gydymo pritaikymo.
Deja, vienos stebuklingos piliulės tikriausiai nepavyks sukurti, bet pati profesorė prisideda prie efektyvaus priklausomybių gydymo mechanizmo paieškų. „Aš norėčiau prisidėti prie sėkmingos gydymo kombinacijos – arba nauju vaistu, arba nauja gydymo strategija, pasiūlyti pabandyti vieną ar kitą novatorišką priklausomybės gydymo metodą. Žmonės skiriasi vienas nuo kito – kas vienam padeda, kitam gali nepadėti. Todėl reikia ieškoti naujų, įvairesnių ir efektyvesnių gydymo metodų ir vaistų“, – mano neurobiologė.
Naujausiame žurnalo numeryje taip pat kviečiame atrasti ir pasinaudoti nauja galimybe pakalbinti dviejų mokslininkų žinių dvynius jų straipsnių ir mokslinių interesų temomis (apie asmeninius duomenis ir priklausomybes). Susisiekti su mokslininkų dirbtinio intelekto žinių avatarais galima pasinaudojus QR kodais, kuriuos rasite jų straipsnių gale.
Žurnalo viršelį ir kelias mokslines temas iliustravo Eidvilė Viktorija Buožytė.
Įdomaus skaitymo!