Mikrobangės spektroskopijos laboratorija
Mikrobangės spektroskopijos laboratorija užsiima įvarių multifunkcinių medžiagų tyrimu, panaudojant itin plataus dažnio elektromagnetinę spinduliuotę. Sukaupti unikalūs tyrimo metodai leidžia tirti visus dielektrinės relaksacijos mechanizmus. Laboratorija turi galimybę padengti itin platų elektromagnetinių laukų dažnių juostą (10 µHz ÷ 750 THz).
Laboratorija yra įsisavinus elektronų paramagnetinio rezonanso metodą, kuris leidžia lokaliai tirti medžiagoje vykstančius procesus, susijusius su gardelės struktūriniais pokyčiais. Šis metodas puikiai papildo plačiajuostės dielektrinės spektroskopijos rezultatus.
Vystomos mokslinės tematikos:
- Feroelektrinių perovskitų oksidų plačiajuostė dielektrinė spektroskopija;
- Netvarkių perovskito oksidų gardelės dinamika ir elektromechaninis atsakas;
- Fazinių virsmų tyrimai metal-organiniuose karkasuose;
- Faziniai virsmai hibridiniuose perovskituose saulės energetikai;
- Polimerinių kompozitų su anglies nanostruktūromis tyrimai efektyviam elektromagnetinės spinduliuotės ekranavimui;
- Plonų sluoksnių gamyba ir aukštatemperatūriniams pjezoelektriniams taikymams;
- Funkcinių medžiagų netiesinė dielektrinė spektroskopija;
- Perovskitų ultragarsinė spektroskopija;
- Mažų nuostolių medžiagų tyrimai taikymams telekomunikacijose.
Bendradarbiavimas
Mikrobangų spektroskopijos laboratorija atlieka mokslinius tyrimus bendradarbiaudami su žymiausiomis pasaulio mokslo institucijomis:
- Oak Ridge’o nacionalinė laboratorija (JAV) – dr. Sergei Kalinin;
- Ecole Politechnique de Federalle Lausanne (Šveicarija) – dr. Nava Setter;
- Jožef Stefan institutas (Slovėnija) – dr. Barbara Malič, dr. Tadej Rojac;
- Fizikos Institutas, Čekijos Mokslo akademija (Čekija) – dr. Jan Petzelt, dr. Stanislav Kamba;
- Latvijos universiteto Kietojo kūno fizikos institutas (Latvija) – prof. A. Štenbergs, dr. Eriks Birks;
- Tsukubos universitetas (Japonija) – prof. S. Kojima;
- Shimane universitetas (Japonija) – prof. S. Tsukada;
- Okayamos universitetas (Japonija) – prof. N. Ikeda;
- Yamanashi universitetas (Japonija) – prof. S. Wada;
- Silezijos universitetas (Lenkija) – prof. J. Dec;
- Duisburgo-Eseno universitetas (Vokietija) – prof. D. Lupascu, dr. V. Shvartsman;
- Aveiro universitetas (Portugalija) – dr. A. Salak, dr. A. Kholkin;
- Simono Fraser’io universitetas (Kanada) – prof. Z. G. Ye.
Susidomėjote mūsų veikla? Kontaktiniai asmenys:
prof. Robertas Grigalaitis ()
prof. Mantas Šimėnas ()
Triukšmų ir terahercinės elektronikos laboratorija
Triukšmų ir terahercinės elektronikos tyrimų laboratorijos mokslinių tyrimų sritis – žemo dažnio triukšmų charakteristikų tyrimai įvairiose medžiagose, puslaidininkiniuose dariniuose ir įtaisuose bei naujų įtaisų, veikiančių terahercinių dažnių srityje, kūrimas ir charakterizavimas. Kuriant ir tobulinant elektroninius įtaisus, tiriant naujas elektronikos medžiagas viena iš svarbių problemų yra triukšmo šaltinių bei triukšmo atsiradimo fizikinio mechanizmo išaiškinimas, krūvininkų pernašos reiškinių tyrimas. Žemo dažnio triukšmo charakteristikos taip pat yra susijusios su puslaidininkinių darinių defektiškumu. Fizikiniu požiūriu tiriant triukšmus gaunama papildoma informacija apie reiškinius, vykstančius medžiagose ir jų dariniuose, o tai leidžia ne tik nustatyti įtaisų jautrį, spartą bei kitas charakteristikas, bet ir įvertinti jų kokybę, prognozuoti įtaiso veikimo trukmę.
Sparčiai vystantis terahercų (THz) fizikai ir technologijai, išsiplėtė THz spinduliuotės taikymo galimybės tokiose srityse kaip kosminiai tyrimai, saugumo sistemos, narkotinių medžiagų aptikimas, vaizdų kūrimas medicinoje ir biologijoje, kokybės kontrolė pramoninėse sistemose ir kt. Didžiausi rinkoje esančių THz šaltinių ir detektorių trūkumai yra ilga atsako trukmė, žemas atsako lygis, jautrumas mechaniniams ir akustiniams triukšmams, veikimas tik žemoje temperatūroje, dideli matmenys ir kaina. Laboratorijoje atliekami tyrimai prisideda prie didelio jautrio THz detektorių, veikiančių kambario temperatūroje, sukūrimo ir tobulinimo.
Vystomos mokslinių tyrimų kryptys:
- sparčių ir jautrių, dažniui atrankių plačiajuosčių THz jutiklių kūrimas;
- THz vaizdų užrašymo matricų, diskrečių spektrinių linijų bei tolygaus spektro THz vaizdų užrašymo įrenginių kūrimas;
- THz srities spinduliuotės šaltinių modeliacimas, gamyba ir charakterizavimas;
- (2–3) μm GaSb lazerinių diodų tyrimai, siekiant atskleisti fizikinius procesus, vykstančius jų dariniuose, ir nustatyti jų įtaką lazerių ilgaamžiškumui;
- puslaidininkinių šviesos diodų ir telekomunikacinių lazerinių diodų patikimumo ir kokybės tyrimai, taikant spektrinę ir koreliacinę triukšmų analizę;
- naujų multiferoinių medžiagų triukšminė spektroskopija, siekiant atskleisti krūvininkų pernašos reiškinius šiose medžiagose.
Bendradarbiavimas
Triukšmų ir terahercinės elektronikos tyrimų grupė atlieka mokslinius tyrimus bendradarbiaudama su žymiausiomis pasaulio mokslo institucijomis:
- Goethe‘s Universiteto Fizikos instituto Ultrahercinės spektroskopijos ir terahercų fizikos femtosekundinių lazerių laboratorija (Vokietija) - prof. Hartmut Roskos, prof. Viktor Krozer;
- „École normale supérieure“ mokyklos „Pierre Aigrain laboratory“ laboratorija Paryžiuje (Prancūzija) - prof. Juliette Mangeney;
- Vienos Technikos Universitetas (Austrija) - dr. Michail Feiginov;
- Optinių jutiklių sistemų institutas, Vokietijos kosmoso centras (DLR) - prof. H.-W. Hubers, dr. H. Richter.
Susidomėjote mūsų veikla? Kontaktiniai asmenys:
prof. Jonas Matukas ()
Nanojonikos laboratorija
Nanojonikos laboratorijoje yra tiriami ličio, natrio, deguonies vakansijų, protoniniai kietieji elektrolitai (superjonikai). Superjoninės medžiagos gali būti panaudotos įvairiuose elektrocheminiuose prietaisuose: kietojo oksido kuro gardelėse, kietakūniuose elektros akumuliatoriuose, dujų jutikliuose, memristoriuose. Siekiant pritaikyti superjonikus įrenginiuose, būtina suprasti reiškinius, vykstančius juose. Joninės pernašos bei poliarizacijos ypatumai kietuosiuose elektrolituose yra tiriami laboratorijoje sukonstruotais impedanso spektrometrais. Sukurtos specialaus dizaino bendraašės linijos leidžia tirti kompleksinius joninių laidininkų elektrinius parametrus dviejų elektrodų metodu aukštuosiuose dažniuose (iki 10 GHz) bei esant aukštai temperatūrai (iki 1000 °C). Bandiniai taip pat gali būti tiriami keturių elektrodų metodu, kuris leidžia išvengti kontaktinių reiškinių įtakos impedanso spektrams ir analizuoti procesus, vykstančius medžiagų tūryje. Gauti aukšto tikslumo duomenys gali būti apdorojami taikant relaksacijos trukmių pasiskirstymo metodiką. Duomenų aprodojimo programinė įranga buvo sukurta Nanojonikos laboratorijoje.
Daug dėmesio yra skiriama superjoninių medžiagų gamybai. Laboratorijoje yra kepinamos keramikos, gaminami storieji bei plonieji sluoksniai (impulsiniu lazeriniu nusodinimu – PLD), ieškoma optimalių kietųjų elektrolitų gamybos sąlygų, stengiamasi suprasti gamybos sąlygų įtaką jų savybėms.
Bendradarbiavimas
- Le Mans Universite, France, Le Mans
- Spanish National Research Council, Spain, Madrid/Zaragoza
- V.I.Vernadskii Institute of General and Inorganic Chemistry NAS of Ukraine, Ukraine, Kiev
- RTU Institute of Inorganic Chemistry, Latvija, Salaspils
- Uzhhorod National University, Ukraine, Uzhhorod
- National Cheng Kung University, Taiwan, Tainan
Susidomėjote mūsų veikla? Kontaktiniai asmenys:
doc. Tomas Šalkus ()
Telekomunikacijų mokslo centras
Telekomunikacijų mokslų centre yra atliekami telekomunikacijų mokslui ir verslui aktualių sričių darbai – modernių mobiliųjų tinklų modeliavimas ir eksperimentiniai tyrimai, optimalių parametrų nustatymas, belaidžio ryšio sistemų tarpusavio trukdžių vertinimas.
Telekomunikacijų mokslo centras (TMC) buvo įkurtas 2011 lapkričio 29 d., Vilniaus universitetui, Kinijos telekomunikacijų bendrovei Huawei Technologies ir Omnitel pasirašius trišalę bendradarbiavimo sutartį dėl bendros mokslinių tyrimų – mokomosios laboratorijos „VU, Omnitel ir Huawei telekomunikacijų mokslo centro“ steigimo. Tai yra bendra Vilniaus universiteto Fizikos, Filologijos bei Matematikos ir informatikos fakultetų, Omnitel ir Huawei Technologies mokslinių tyrimų – mokomoji laboratorija, skirta plėtoti tyrimus, mokslą ir inovacijas.
Bendradarbiavimas
- Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija NVSPL
- Nacionalinio Elektronikos Technologijos Tyrimo Universitetas
- Švedijos Karališkuoju technologijų institutas (KTH),
- Liuksemburgo universiteto telekomunikacijų tyrimų grupė
Susidomėjote mūsų veikla? Kontaktiniai asmenys:
doc. Rimvydas Aleksiejūnas ()