Dr. Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė – technologijos mokslų daktarė, kuri gali būti puikus pavyzdys visiems galvojantiems apie savo ateitį ir sprendžiantiems klausimą kaip suderinti visus savo pomėgius.
Dar iki studijų aktyviai savo laiką planavusi mergina įstojusi į universitetą neketino sustoti ir pasinėrė į įvairias veiklas: dalyvavo renginiuose, buvo aktyvi studentų atstovybės narė bei organizavo dinozauro žygį Gedimino prospektu vykstant FiDi renginiui, taip pat pasinaudojo galimybe ir studijų metais gavo Erasmus stipendiją bei tarptautinės patirties įgavo metus praleidusi Švedijoje, Lundo universitete. „Buvo sunku, bet smagu“ – prisiminus studijas sako Akvilė. „Studijų metais įsiminė pokytis ir atsiradusi laisvė po mokyklos. Labai gerai atsimenu bemieges naktis per sesijas ir pažadus, kad kitąkart tų naktų nebeprireiks, bet vis tiek visko per semestrą nepavykdavo išmokti, tai bemiegės naktys kartodavosi“ – juokiasi mergina ir būsimiems studentams pataria, jog studijų metais reikia ir studijuoti, ir studentauti.
Šiuo metu Akvilė dirba VU Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų institute. Ten atlieka įvairius tyrimus susijusius su puslaidininkiniu apšvietimu, vysto naujus inovatyvius apšvietimo šaltinius skirtus menui, medicinai, bendrajam apšvietimui. Apie atliekamus tyrimus mergina pasakoja kitiems tyrėjams, dalyvauja konferencijose ir ne kartą yra gavusi apdovanojimus už geriausią žodinį bei stendinį pranešimą mokslinėse konferencijose.
Be viso mokslo Akvilė šiuo metu augina sūnų, groja gitara roko grupėje, bei Vilniaus universiteto kendo klube užsiima japonišku fechtavimusi (kendo) ir jau keturis kartus su Lietuvos rinktine atstovavo mūsų šalį Pasaulio ir Europos kendo čempionatuose. Akvilė sako, jog kai labai nori, viską gali suspėti.
Patarimas besiruošiantiems rinktis tiksliuosius mokslus
Akvilė sako, jog visada norėjo studijuoti Fiziką, todėl pasirinko Vilniaus universitetą, kur labiausiai įsiminė darbas laboratorijose, pirmas savarankiškai atliekamas eksperimentas ir duomenų analizė. Būsimiems studentams Akvilė sako, jog „jei ateitį siejate su mokslu, nedelskite eiti į laboratoriją. Ateikite jau po pirmo kurso – jums tikrai atsiras ten įkandamos ir įdomios veiklos, kur galėsite praktiškai pritaikyti studijų metu įgytas žinias ir jas užtvirtinti.“
Kodėl merginos nestoja į fiziką? Ar yra ko joms bijoti?
Manau, kad yra keletas priežasčių, kodėl merginos nestoja į fiziką ar kitus tiksliuosius mokslus. Galbūt joms tai neįdomu, gal nenori laužyti stereotipų arba mano, kad bus per sunku. Prieš 10 metų, kai stojau į fiziką, stereotipai buvo tikrai gajūs, daug pažįstamų kritikavo mano pasirinkimą argumentuodami, kad fizika – vyriška specialybė, kad merginoms ten ne vieta. Mane palaikė tėvai ir sesuo, todėl visuomenės spaudimui nepasidaviau, tačiau nesulaukusios paskatinimo iš šeimos, kai kurios merginos gali ir pakeisti nuomone bei pasirinkti kitą specialybę. Kita priežastis, kodėl merginas galbūt mažiau domina inžineriniai ar tikslieji mokslai gali būti ir jų auklėjimas, kuris prasideda nuo vaikystės. Šiais laikais beveik viskas, kas skirta vaikams skirstoma pagal lytis: drabužiai, buitinės prekės, žaislai ir netgi animaciniai filmai. Kaip taisyklė, ant berniukams skirtų daiktų figūruoja raketos, dinozaurai, robotai planetos, ar įvairios mašinos. Tuo tarpu mergaitiški daiktai papuošti blizgučiais, širdelėmis ar naminiais gyvūnėliais. Tą labai aiškiai matau, nes auginu 4 metų sūnų. Manau, kad labai svarbu tėvams (ir ugdymo įstaigoms) pamatyti, kas vaiką išties domina ir leisti pomėgius rinktis pačiam neprimetant stereotipų. Taigi merginas, kurios svarsto, bet nedrįsta stoti į tiksliuosius ar inžinerinius mokslus, norėčiau padrąsinti siekti savo tikslo ir paisyti savo norų, o ne aplinkinių nuomonės.