Sveikiname!
LAURYNAS DAGYS apsigynė mokslo daktaro disertaciją „BMR kryžminės poliarizacijos dinamika funkcinių medžiagų struktūrinėje įvairovėje” ir įgijo mokslo daktaro laipsnį.
Kaip sekėsi disertacijos rašymas, kodėl pasirinkai būtent tokią temą?
Disertacijos rašymas nebuvo mano mėgstamiausia doktorantūros dalis: savo aplinkoje vargiai rasčiau žmonių, kuriems daktaro disertacijos rašymas buvo ar būtų malonus. Man asmeniškai rašymas tęsėsi mėnesiais, kadangi lygiagrečiai turėjau daryti darbus kitoje nei VU institucijoje. Nepaisant to, įvedus gana griežtą dienotvarkę su užduotimi susitvarkyti pavyko visai neblogai.
Darbo temos, visgi, rinktis nereikėjo (tik ne blogąja prasme), kadangi pirmuosius tyrimus atlikau jau bakalauro studijų metu. Taigi, tema buvo jau iš anksto gana aiški, nors truputį ją teko patikslinti.
Ar tik įstojęs į Fiziką, žinojai, jog sieksi parašyti disertaciją?
Tikrai ne, man būtų pavydu žmonių, kurie tai iškart supranta. Pradėjus bakalauro studijas daktaro laipsnis atrodė taip toli ir nepasiekiama, kad net nelabai ir galvojau apie tai. Tik magistro studijose pradėjau sau meluot, jog dar nežinau ar noriu stoti į doktorantūrą, kai turbūt jaučiau, kad būtų natūralu ir tokias studijas pabaigti. Net prieš stojant į doktorantūrą atrodė, jog parašyti tokį darbą gali būti sunku, tačiau viskas, pasirodo, įmanoma.
Kokie tavo ateities planai?
Planuoti labai nesistengiu, kadangi mano patirtis tokia, jog praėjus metams daug kas neatpažįstamai pasikeičia. Dėl šios priežasties, planus keičiu norais ir motyvacija. Tenka pripažinti, jog turiu norą grįžti po dabartinės stažuotės Jungtinėje Karalystėje namo ir parvežti naujų darbų seriją bei ugdyti naujus BMR specialistus.
Ar jau turi darbo pasiūlymų? Kokie karjeros planai?
Kolkas dirbu Jungtinėje Karalystėje pagal Marie Sklodowska-Curie programą jau vienerius metus, o liko dar du. Šis „karjeros posūkis“ ir nulėmė disertacijos rašymą. Mano nuomone viskas klostosi neblogai, planas yra džiaugtis šia galimybe, o dar geriau būtų atnešti daugiau galimybių kitiems Lietuvoje.
Anotacija
Funkcinių medžiagų tyrimai ir taikymai yra neatsiejami nuo medžiagotyros mokslų, tokių kaip kristalografija, kuriais analizuojama struktūra ir su ja susijusios savybės. Todėl, vis didėjantis susidomėjimas naujomis medžiagomis taip pat reikalauja lygiaverčio metodų tobulėjimo. Dar palyginus neseniai, BMR spektrometrija buvo pradėta taikyti sprendžiant kristalografijos klausimus. Tokie tyrimai paprastai siejami su dipoline sąveika, kadangi pastaroji glaudžiai susijusi su atstumu tarp sąveikaujančių branduolių sukinių. Vienas iš tokių eksperimentų yra kryžminė poliarizacija (cross-polarization – CP). Paprastai ši metodika naudojama sustiprinti mažiau jautresnių izotopų signalus, tačiau jos vidinė laikinė dinamika yra kompleksinis reiškinys, nulemtas medžiagos struktūrinių savybių. Disertacijoje yra nagrinėjamos CP laikinės kinetikos didelėje funkcinių medžiagų struktūrinėje įvairovėje. Taip pat pristatomos išvados susijusios su CP aprašančiais modeliais ir fizikiniais parametrais, kurie nulemia kompleksišką CP dinamiką. Pristatytas metodas leidžia tirti erdvinį lengvųjų atomų pasiskirstymą bei taip pat nusako struktūrose vyraujančią tvarką bei dinaminius vyksmus. Šie rezultatai ne tik galimas difrakcinių kristalografijos metodų problemų sprendimas, tačiau papildomai suteikia informacijos nagrinėjant gilesnes funkcinių medžiagų savybes.
Mokslinis vadovas – Prof.Vytautas Balevičius
Baigęs doktorantūrą ir mokslo daktaro laipsnį įgijęs asmuo geba savarankiškai atlikti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus bei spręsti mokslo problemas. Jis įgija pažangiausių tiriamojo darbo, mokslo sričių ir jų sąveikos žinias, specializuotus gebėjimus ir metodikas mokslinių tyrimų ir kitų sričių problemoms spręsti bei turimoms žinioms ar profesinei praktikai plėsti, gebėjimą dirbti savarankiškai, mokslo ir profesijos išmanymą naujoms idėjoms ar procesams kurti ir panaudoti studijose bei kitoje veikloje.