Fizika yra tikslusis eksperimentinis mokslas, bet pastaruoju metu vis svarbesnę fizikos mokslo dalį sudaro reiškinių modeliavimas. Modeliuotojas sėdi tarsi ant dviejų kėdžių – jis turi tiek išmanyti fizikos teoriją, tiek mokėti ją pritaikyti kompiuteriniams skaičiavimams. Tuo pačiu fizikinis modeliavimas reikalauja didžiulių kompiuterinių resursų. Fizikos fakultete kompiuterinis modeliavimas yra neatsiejama fizikos dalis.

Fizikos fakulteto mokslininkai ir studentai jau daugiau nei dešimtmetį naudojasi esamais superkompiuteriais. Tik jų dėka pavyko sumodeliuoti (ir paskelbti aukščiausio reitingo moksliniuose žurnaluose) darbus apie Saulės elementus, fotosintezės reiškinius ir t.t.

Vilniaus universiteto turimų superkompiuterų Fizikos bei Matematikos ir informatikos fakultetuose pagrindu, Lietuva tapo Europos superkompiuterių (EuroHPC) tinklo nare. Artimiausiais metais EuroHPC ruošiasi įsigyti 8 naujus Europos superkompiuterius, kurių bendras našumas yra didesnis kaip 500 petaflops. Apjungti kartu su turimais superkompiuteriais didelio greičio europiniu kompiuteriniu tinklu GEANT, Europoje turimų  superkompiuterių pajėgumai padvigubės. Europa tampa aukštųjų technologijų lydere pasaulyje.

Lietuvai tapus EuroHPC tikrąja nare, o Vilniaus universitetui EuroHPC kompetencijos centru, tiek Lietuvos mokslininkai tiek verslo įmonės, ypač mažos ir vidutinės įmonės,  galės naudotis šiais EuroHPC pajėgumais. Jau 2019/2020 m. Fizikos fakultete atsiras naujas superkompiuteris, kurio galingumas daugiau kaip 300 teraflops (10 kartų našesnis už šiuo metu turimą). Juo galės naudotis fakulteto mokslininkai ir studentai. VU superkompiuteriai suteikia galimybę įsisavinti lygiagrečiųjų ir paskirstytųjų skaičiavimų technologijas,  pasinaudoti EuroHPC superkompiuterių resursais.

Dirbti su šiais kompiuteriais bei savo žinias tobulinti fizikoje, informacinių technologijų srityje, specializuotis kompiuteriniame modeliavime gali kompiuterinės fizikos ir modeliavimo studijų programos studentai, o būtent jais labai džiaugiasi ir didžiųjų įmonių vadovai: Didžiuojamės savo komandoje turėdami ir Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto absolventus, kurių analitinis mąstymas, gebėjimai spręsti inžinerines problemas, drąsa rizikuoti bei smalsumas geriausiai tinka dar tik besivystančioje ir sparčiai tobulėjančioje didžiųjų duomenų technologijų srityje.“ - Gintaras Sakalas, SEB didžiųjų duomenų skyriaus vadovas.