Sidebar

Kaip pakeisti įprastus puslaidininkius svarstoma jau kelis dešimtmečius, viena iš išeičių – minkštosios organinės medžiagos, kurių pagrindu kuriamos unikalios technologijos siūlo lanksčius vaizduoklius, permatomus saulės elementus, bio-jutiklius nešiojamus tiesiog ant odos bei dirbtines neuroninių tinklų sistemas. Organinių technologijų perspektyvos bus aptariamos Liepos 7-12 dienomis Vilniuje vykstančioje tarptautinė konferencijoje „Optical Probes 2019” į kurią atvyksta per 150 mokslininkų iš 26 pasaulio šalių, tarp jų pranešėjai iš elitinių Masačiusetso, Oksfordo ar Kembridžo universitetų.

Prieš tai vykusi Kanadoje, Kinijoje ir Amerikoje, tryliktą kartą vyksianti konferencija patikėta Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Fotonikos ir Nanotechnologijų Instituto (VU FF FNI) mokslininkams, pripažįstant jų indėlį į organinės fotonikos sritį. Konferencijoje bus aptariami fundamentiniai organinių ir hibridinių fotonikos ir elektronikos medžiagų tyrimai, kurie orientuoti į taikymus saulės energetikos, apšvietimo ar medicinos srityse. Išskirtinė organinių medžiagų savybė yra ta, kad jos ne tik atlieka įprastų puslaidininkių funkcijas, bet ir sukuria galimybę pigiai gaminti prietaisus, kurie būtų lankstūs ir suderinami su biologinėmis sistemomis.

Pristatomas pirmasis organinis lazeris pasaulyje

Konferencijoje bus pristatomos naujausios organinių šviestukų (ang. OLED) technologijos. Pagrindinis akcentas - prieš kiek daugiau nei mėnesį Chihaya Adachi grupės iš Japonijos pristatytas pirmasis organinio lazerio prototipas.

Atvyksta vienas iš labiausiai cituojamų chemikų pasaulyje

Kita svarbi žinia - organinių ir hibridinių saulės elementų našumas šiais metais pasivijo įprastų silicio elementų našumus. Nauja technologija gali pasiūlyti unikalias savybes: pigi lanksčių prietaisų gamyba ar permatomi elementai, kuriuos galima būtų pritaikyti inovatyviam pastatų dizainui. Fundamentinius tyrimus nulėmusius spartų hibridinių prietaisų vystymą konferencijoje pristatys Mohammad Khaja Nazeeruddin - vienas labiausiai cituojamų chemikų pasaulyje.

Organinė fotonika padeda atkurti regą

Kaip žinoma visa gyvybė yra sudaryta iš organinių molekulių, todėl vystant organinės fotonikos medžiagas atsiveria galimybė suderinti žmogaus sukurtus prietaisus su biologinėmis sistemomis. Konferencijoje italų mokslininkas Guglielmo Lanzani pristatys galimybę organinių saulės elementų medžiagas pritaikyti dirbtiniu būdu atkuriant akies tinklainės veiklą.

Lietuvių tyrimai pripažįstami tarptautiniu mastu

Lietuvos mokslininkai yra plačiai žinomi organinių šviestukų, lazerių ir saulės elementų srityse. Tuo tarpu gilios lazerinių technologijų tradicijos Lietuvoje lėmė pasiekimus organinių ir hibridinių medžiagų  netiesinės lazerinės spektroskopijos srityje. Lietuvos lazerių rinkos lyderio „Šviesos Konversijos“ kuriamos lazerinės spektroskopinės sistemos yra naudojamos daugelyje pasaulio laboratorijų tiriant sudėtingus procesus vykstančius esant šviesos sąveikai su medžiagomis. Verta pažymėti, kad daugelis konferencijos dalyvių panoro apsilankyti Nacionalinio Fizinių Technologijų ir Mokslų Centro (NFTMC) laboratorijose ir „Šviesos Konversijos“ naujoje lazerinių sistemų gamykloje.

Tryliktąją tarptautinę „OP2019“ konferenciją vyksiančią liepos 7-12 dienomis organizuoja Vilniaus universiteto mokslininkai.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos