Sidebar

 Lapkričio 9 d. Fakultete atidarytas beaidis kambarys.

 

2018 lapkričio 9 d. Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakultete, Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų instituto (TETI) patalpose iškilmingai atidarytas beaidis kambarys. Tokios mokslinės laboratorijos atidarymas atveria naujas tyrimų ir eksperimentų galimybes VU studentams ir mokslininkams.

Atidarymo ceremonijoje sveikinimo žodį tarė ir laboratoriją pristatė TETI direktorius prof. Jonas Matukas, Fizikos fakulteto dekanas prof. Juozas Šulskus, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. Jūras Banys ir laboratoriją įsteigusios įmonės UAB LigoWave Technology vadovas Giedrius Motiejūnas. Prof. J. Banys apie fizikų mokslininkų bendruomenei svarbų įvykį kalbėjo: Kad ir koks protingas bebūtum, technologiniams mokslams reikia geros eksperimentinės bazės – be jos vertingų darbų neatliksime. Tad reikia ir smegenų ir geležies. Dabar mes turime puikią geležį – puikią įrangą.

Vis dėlto fizikai nebūtų fizikais, jei nesumanytų pašmaikštauti. Atidarymo vinimi tapo trijų VU orkestro Oktava studentų atliktas eksperimentas. Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astrofizikos studijų programos 1 kurso magistrantas Marijus trombonu, Telekomunikacijų fizikos ir elektronikos studijų programos 4 kurso bakalaurantas Antanas trimitu ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos trimito specialybės 2 kurso studentas Gytis dukart atliko Don Gills ir Michael Brown gospelo dainą Just a closer walk with thee. Tik kelias minutes trukusio koncerto galėjo pasiklausyti VU Komunikacijos ir Teisės fakultetų koridoriuose į paskaitas skubantys studentai ir renginio svečiai. Iš šurmulio studentai persikėlė į beaidį kambarį – vieną tyliausių vietų pasaulyje. Visi šio kambario paviršiai yra padengti ypatinga spyglius primenančia absorbuojančia medžiaga, sugeriančia elektromagnetines bangas. Išspinduliuota elektromagnetinė banga čia tarsi sklinda į begalybę, nesutikdama jokių kliūčių, taigi ir neatspindėdama ir nesukeldama aido. Didžiausiu triukšmu laboratorijoje tampa širdies plakimas, virškinamojo trakto garsai, kvėpavimas. Ilgiausiai žmogui išverti absoliučią tylą tokiame kambaryje (JAV) yra pavykę 45 minutes. VU orkestro studentai beaidžiame kambaryje praleido 5 minutes ir antrąkart pakartojo muzikinį kūrinį (video įrašas YouTube). Atidarymo svečiai bei VU bendruomenė ir VU gerbėjai galėjo stebėti tiesioginę transliaciją internetu iš laboratorijos.
DJUD3527Žiūrovai užgniaužę kvapą ir įtempę ausis klausėsi muzikos, o klausytojai-mokslininkai juokavo, esą studentai girdi ne tik pučiamuosius instrumentus, bet groja į taktą su savo širdies plakimu. Iš kambario išėję susijaudinę studentai sunkiai galėjo apibūdinti keistą ir nejaukią būseną laboratorijoje. Trombonu grojantis Marijus pasakojo, kad buvo labai sunku girdėti save ir muzikuojančius draugus: Pasisukom į vieną pusę ir visiškai negirdėjau Gyčio. Vos vos girdžiu Antaną. Atrodo, kad groju vienas. Buvo labai nejauku

Vis dėlto, mokslinės laboratorijos paskirtis – ne muzikiniai eksperimentai. Beaidžiame kambaryje bus atliekami įvairūs trukdžių poveikio moderniuose belaidžiuose tinkluose eksperimentiniai tyrimai, antenų projektavimo, derinimo ir matavimo darbai. VU mokslininkų bendruomenė didžiuojasi šios laboratorijos atidarymu ir tikisi, kad nuo šiol plėsis Fizikos fakulteto studentų baigiamiųjų darbų tematika ir tyrimų bei eksperimentų laukas. Laboratorija galės naudotis studentai, mokslininkai ir LigoWave darbuotojai. Mūsų kompanija rūpinasi talentais, vertina technologijomis grįstą verslą, nes technologijų vystymas yra sėkmingo ir visuomenei naudingo verslo garantas, – teigia UAB LigoWave Technology vadovas Giedrius Motiejūnas. Besiplečiantis TETI verslo ir mokslo bendradarbiavimas leis studentams įgyti daugiau praktinių žinių telekomunikacijų ir elektronikos srityse, o verslo įmonės sulauks puikų inžinerinį bei fizikinį įšsilavinimą turinčių specialistų.

 

2018 metų pavasarį VU ir UAB „LigoWave Technology“ pasirašė memorandumą, siekdami aktyvaus ir glaudesnio mokslo ir verslo bendradarbiavimo, skatinant telekomunikacijų ir elektronikos vystymąsi. Beaidis kambarys yra VU ir „LigoWave“ (buvusi UAB „Wilibox“ įmonė) keleto metų bendro darbo rezultatas. „LigoWave“ specializuojasi originalios bevielio tinklo įrangos projektavimu ir gamyba 2.4, 5 ir 6 GHz dažnių srityje. Draugystė su šia įmone prasidėjo prieš keletą metų, kai Fizikos fakutete buvo įsteigta ir atidaryta bendra VU, „Wilibox“ ir TELE2 M2M laboratorija, skirta daiktų interneto (angl. Internet of Things) technologijoms. Šiais metais „LigoWave“ taip pat įsteigė keturias stipendijas Fizikos fakulteto studentams, aktyviai dirbantiems antenų projektavimo, gaminimo ir matavimo srityje.

 

Akimirkos iš atidarymo (Edgaro Kurausko nuotraukos)    |    LRT reportažas (nuo 59:55 min)  |    15min.lt reportažas

 

GLFB3230

                                                                         Fizikos fakulteto dekanas prof. J. Šulskus ir UAB „LigoWave Technology“ vadovas Giedrius Motiejūnas

                                                                         Nuotraukos Edgaro Kurausko

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos