2025 m. balandžio 5 d., eidamas septyniasdešimt antruosius metus, mirė Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius, buvęs Fizikos fakulteto dekanas, Lazerinių tyrimų centro direktorius Roaldas Gadonas (1954 02 15–2025 04 05). Vilniaus universitetas ir Lietuvos lazerininkų bendruomenė neteko brangaus kolegos, bendražygio ir mokytojo.
Reiškiame nuoširdžią užuojautą a. a. prof. Roaldo Gadono artimiesiems, draugams ir kolegoms. Atsisveikinimas vyks balandžio 7 d. nuo 14 val. Olandų laidojimo rūmuose, 1-oje salėje.
Biografija
Profesorius Roaldas Gadonas gimė 1954 m. vasario 15 d. Kupiškyje.
Mokėsi Kupiškio Vlado Rekašiaus vidurinėje mokykloje.
1972–1977 m. studijavo Vilniaus universitete Fizikos fakultete.
1984 m. apgynė disertaciją „Polimetininių fotosensibilizuojančių dažų, sugeriančių matomajame diapazone, pikosekundiniai energijos relaksacijos procesai“ (vadovas prof. Algis Petras Piskarskas).
Nuo 1977 m. Vilniaus universiteto dėstytojas, Fizikos fakulteto Kvantinės elektronikos katedros vyr. mokslo darbuotojas, Lazerinių tyrimų centro Lazerinės nanofotonikos grupės mokslinis vadovas, profesorius (2002). 2017–2018 m. ėjo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto dekano pareigas. Lazerinių tyrimų centro vadovas 2018–2019 m. Ilgametis mokslinių konferencijų „Laisvieji skaitymai“ organizatorius.
Mokslinių tyrimų sritys: ultrasparčiųjų vyksmų lazerinė spektroskopija, Frenkelio eksitonų molekuliniuose nanodariniuose dinamika, lazerinė fluorescencinė diagnostika, lazerių taikymas medicinoje, netiesinė optinė mikroskopija.
1999 m. už darbą „Ultratrumpieji šviesos impulsai: generavimas, valdymas, taikymai“ kartu su bendraautoriais A. Dementjevu, V. Sirutkaičiu, V. Smilgevičiumi apdovanotas Lietuvos nacionaline mokslo premija.
Kartu su bendraautoriais paskelbė daugiau nei 200 mokslinių publikacijų. Stažavosi Umea (Švedija), Bairoito, Jenos Technikos (Vokietija), Bordo (Prancūzija), Juveskiulės (Suomija) universitetuose ir Cukubos (Japonija) elektrotechnikos laboratorijoje.
Pradėjęs mokslinę karjerą ultrasparčiosios lazerinės spektroskopijos srityje, Lazerinių tyrimų centre jis buvo vienas iš pagrindinių mokslininkų, kuriam lazeris buvo ne tikslas pats savaime, bet įrankis, padedantis atskleisti, kokius vyksmus šviesa sukelia molekulėse, kristaluose ir gyvuose organizmuose. Roaldo pastangomis pradėti dvifotonės lazerinės polimerizacijos tyrimai išaugo į itin produktyvią lazerinės nanofotonikos mokslinių tyrimų kryptį, kurioje ir toliau darbuojasi jo mokiniai.
„Jo darbai ne tik praturtino mokslo pasaulį, bet ir paliko gilų pėdsaką bendruomenėje. Tai buvo ne tik talentingas tyrinėtojas, bet ir puikus mokytojas, visada pasiruošęs pasidalinti savo žiniomis ir įžvalgomis. Jo aistra mokslui ir nuolatinis siekis atrasti naujas tiesas įkvėpė daugelį jaunuolių siekti savo svajonių“, – prisimena A. Matijošius.
Kolegos prisimins Roaldą kaip šviesuolį, eruditą, gerai išmanantį tiek fundamentinės fizikos subtilybes, tiek lazerinių eksperimentų techniką bei technines problemas ir visada pasiūlantį vertingų įžvalgų. Mokiniai – kaip visada šiltą žodį surandantį ir su šypsena pasitinkantį mokytoją. Roaldo optimizmas ir tikėjimas tyrimų sėkme skatindavo nenuleisti rankų ir dirbti tol, kol galų gale pasiseks.
Ilsėkis ramybėje, Roaldai, ir tešviečia tau amžinoji lazerio šviesa.