„Savaitgalio dienos buvo kupinos giedro dangaus, šiltų emocijų bei galimybių iš labai arti pažinti astronomijos mokslą ir kerintį kosmosą“, – pasakoja VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkai, per savaitgalį aplankę Estijos, Latvijos ir Lietuvos observatorijas.
Penktadienį Tartu universiteto Tõravere observatorijoje vyko parodos „AstrónomAs“ pristatymas. Parodos kuratorė, Santiago de Compostela universiteto profesorė Josefina Faen-Faen Ling Ling pabrėžė, kad siekiama parodyti ypatingą moterų vaidmenį mokslo evoliucijoje. „Tai nauja informacija besipildanti, vis atnaujinama ekspozicija, pristatanti moteris astronomes iš viso pasaulio“, – renginio metu kalbėjo ji.
Tartu universiteto Tõravere observatorijoje. Viljo Allik nuotr.
Fizikos fakulteto mokslininkė dr. Edita Stonkutė supažindino su Lietuvos astronomėmis, kurių istorijos taip pat yra šios parodos dalis: Elžbieta Oginskytė-Puziniene, Zinaida Genovaitė Žilevičiūte-Sviderskiene, Stanislava Bartašiūte, Romualda Lazauskaite, Gražina Tautvaišiene, Erika Pakštiene, Edita Stonkute, Renata Minkevičiūte.
Po renginio kolegos iš trijų Baltijos valstybių bei Ispanijos lankėsi Senojoje Tartu observatorijoje ir susipažino su jos istorija. Šeštadienį mokslininkų delegacija Latvijos universiteto Baldonės observatorijoje aplankė Šmito teleskopą, klausėsi pranešimo apie asteroidų tyrimus.
Baldonės observatorijoje prie Šmito teleskopo
„Buvo pasakiškai giedra“, – džiaugėsi astronomai. Pakeliui į Lietuvą mokslininkai stebėjo dalinį Saulės užtemimą, o vakare VU Molėtų astronomijos observatorijoje sukvietė visus, norinčius stebėti naktinį dangų.
VU FF TFAI Molėtų astronomijos observatorijoje
Sekmadienį observatorijoje vyko parodos „Milijardas akių milijardui žvaigždžių“ atidarymas ir dr. Vido Dobrovolsko paskaita „Gaia revoliucija“, skirta atsisveikinimui su šia Europos kosmoso agentūros kosmine observatorija. „Gaia gebėjo išmatuoti žvaigždžių padėtį ir judėjimą, tokiu precendento neturinčiu tikslumu, tarsi Žemės gyventojas galėtų įžvelgti vieno euro monetą, kurią pametė po Mėnulį vaikštantis astronautas“, – pasakojo astrofizikas.
Vido Dobrovolsko paskaita „Gaia revoliucija“
Visi renginiai buvo atviri visuomenei. Renginių ciklą surengė „ACEBaltic“ asociacija, vienijanti Baltijos šalyse dirbančius mokslininkus iš Ispanijos. Parodas globoja Ispanijos Karalystės ambasada Lietuvoje.
Vizito dalyviai, mokslininkai ir mokslininkės, džiaugiasi Estijoje turėta proga pasimatyti su profesoriais Ene Ergma ir Jaan Einasto, Latvijoje – su Ilgmārs Eglītis, Lietuvoje – su Ispanijos Karalystės ambasadore Maria Nieves Blanco Diaz, kitais kolegomis bei vizitu Lietuvos Etnokosmologijos muziejuje. Kolegos iš Ispanijos ir kitų valstybių pirmadienį aplankė Vilniaus universiteto Senąją astronomijos bei Idėjų observatoriją.
Delegacija Vilniaus universiteto Idėjų observatorijoje