Sidebar

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto studentai ir studentės jau kelerius metus naudojasi galimybe pasisemti tarptautinės mainų patirties Taivane. Justas Lekavičius ir Mantas Auruškevičius šioje šalyje lankėsi keturias savaites, Gertrūda Pociūtė, Kasparas Stanaitis ir Matas (atsižvelgiame į studento prašymą jo pavardės nenurodyti) – tris.

G. Pociutė ir K. Stanaitis nuotr

G. Pociutė ir K. Stanaitis nuotr.

Taivano miestai, gamta ir technologijų pažanga

Studentai iš labai arti susipažino su aukštosiomis technologijomis, mokslinėmis laboratorijomis, kitų šalių kolegomis ir parsivežė ne tik naujos mokslo ir studijų patirties. Taivano gamta, kultūra, istorija jiems paliko šilčiausius įspūdžius.

„Be pažangių mokslinių laboratorijų, darbo aplinkos tyrimų centre, geriausių dėstytojų paskaitų apie puslaidininkių kūrimo technologijas, labai didelį įspūdį paliko nauja, dar neatrasta kultūra, maistas, nuostabi gamta ir, žinoma, nauji žmonės, kuriuos šiandien džiaugiuosi galėdama vadinti draugais“, – pasakoja Gertrūda.

Matas sako, kad „nors Taivano sala yra beveik du kartus mažesnė už Lietuvos teritoriją, tenykštis klimatas skiriasi nuo tropikų iki dykumos“.

Kasparą taip pat nustebino orai: „Kai tave pasitinka didžiulė karščio ir drėgmės banga, atrodo, kad bus neįmanoma ištverti tų trijų savaičių, tačiau galiausiai pavyko priprasti.“ Jam įspūdį paliko ir itin išvystytas viešasis transportas: „Viskas – metro, dviračiai, traukiniai, autobusai yra sujungti į vieną sistemą, todėl keliauti po miestą ir netgi tarp miestų yra labai patogu.“

Studentės Gertrūdos asmenio archyvo nuotrjpg

Studentės Gertrūdos asmenio archyvo nuotr.

Justas išskiria įspūdingus Taivano miestus, be to, jam patiko pabūti kalnų miškuose, pamatyti istorines vietas bei šventyklas. Mantas atkreipia dėmesį, kad už universiteto ribų buvo itin sunku susikalbėti. „Sutikti žmonės dažnai nesuprato anglų kalbos, tačiau buvo ypač draugiški ir gerai nusiteikę, neabejingi ir paslaugūs“, – pasakoja jis.

Skirtingos mainų patirtys ir naujos galimybės

Justas kartu su Mantu sėmėsi patirties Taivano puslaidininkių tyrimų institute. Pasak jų, pirmąją studijų dalį sudarė intensyvus paskaitų ciklas, o antrąją – individualus fotoninių lustų dizaino projektas.

Matas klausėsi kurso apie puslaidininkių logistiką Nacionaliniame Cheng Kung universitete. „Sužinojau apie tai, kokios trapios ir kartu svarbios šios pramonės šakos tiekimo grandinės ir kokių inovatyvių pasiūlymų yra šioms problemoms spręsti“, – sako jis.

Gertrūda ir Kasparas Taivano nacionaliniame universitete Taipėjuje savaitę klausėsi paskaitų. „Jas skaitė aukščiausio lygio dėstytojai, sužinojome pagrindinius puslaidininkių pramonės principus“, – sako Kasparas. Dvi savaites abu studentai turėjo daugiau praktinių užsiėmimų Taivano pramonės technologijų tyrimo institute (angl. Industrial Technology Research Institute), kur mokėsi naudotis moderniausia puslaidininkių projektavimo programine įranga, integrinių grandynų (Integrated  Circuit) dizaino ir simuliacijų subtilybių. „Turėjome galimybę laboratorijoje prisiliesti prie technologinių procesų ruošiantis puslaidininkių gamybai“, – pasakoja Gertrūda.

Gertrūda Pociūtė nuotr

Studentės Gertrūdos asmenio archyvo nuotr.

Studentai pabrėžia, kad paskaitas skaitę dėstytojai – labai šilti ir atviri. Taivane užmegzti nauji ryšiai palaikomi iki šiol, tiek su kolegomis iš kitų Lietuvos universitetų, tiek su studentais iš įvairių Europos valstybių, dėstytojais.

„Draugystės su kitų šalių atstovais gali būti naudingos ateities darbuose, karjeros perspektyvoms, o galbūt ir kelionėse“, – sako Gertrūda.

Matas džiaugiasi, kad užmezgė kontaktus su kolegomis iš kitų šalių (ne tik Europos, bet ir Kanados, Indijos ir kt.). Užmegzti ryšiai jam jau atvėrė galimybę ne tik keliauti, bet ir tęsti karjerą puslaidininkių pramonėje – atlikti 11 mėnesių praktiką JAV. „Ir toliau planuoju gilintis į puslaidininkių pramonę“, – sako jis.

Puslaidininkių technologijų lopšys

Kasparas pasakoja, kad Taivane paskaitos tikrai ilgesnės ir ganėtinai intensyvios, o praktiniai užsiėmimai vykdavo visą dieną. Jį maloniai nustebino Nacionalinio Taivano universiteto studentų miestelis: „Atrodo, galėtų būti kaip atskiras miestas – jame galima rasti nemažai įvairių parduotuvių, restoranų, sporto bei poilsio erdvių, baseiną ir netgi ligoninę.“ Gertrūda antrina, kad Taivano universitetų miesteliuose galima rasti viską, ko reikia.

Visi kalbinti studentai džiaugiasi patirtimi Taivane ir rekomenduoja tai patirti kitiems. Pasak jų, tai yra puikus būdas plėsti akiratį ir suvokti, kokios galimybės atsiveria.

„Buvo įdomu panaudoti fizikos žinias technologijų ir elektronikos taikymams. Ši patirtis padėjo suprasti, kad, turint fundamentinių žinių, technologinius procesus ir prietaisų veikimo principus suprasti yra kur kas lengviau“, – tvirtina Justas. Jis sakosi įgijęs vertingos mokslinės bei kultūrinės patirties ir visiems Fizikos fakulteto studentams pataria „įgyti tarpdisciplininių žinių, kurios gali praversti karjeroje, ir susipažinti su Taivano technologijų sektoriumi“.

„Patirtis Taivane, kuris laikomas pasaulio puslaidininkių technologijų lopšiu, atveria labai daug darbo ir karjeros galimybių siekiant įsitvirtinti šioje srityje. Kalbant apie tolimesnius interesus, ši patirtis sužadino didesnį norą domėtis puslaidininkiais ir jų technologijų perspektyvomis“, – pabrėžia Gertrūda. Ji sako, kad „tai neįkainojama patirtis, kuri gyvenimą pripildo ne tik žinių, suteiktų savo srities lyderių, bet ir nepamirštamų kelionės įspūdžių, naujos kultūros bei draugysčių“.

J. Lekavičius nuotr. Drauge su M. Auruškevičius ir KTU studentais

J. Lekavičiaus nuotr. Drauge su M. Auruškevičiumi ir KTU studentais

Kasparas antrina, kad patirtis Taivane padėjo įtvirtinti elektronikos žinias ir suprasti puslaidininkių pramonę, pakeliauti, susipažinti su visiškai kitokia kultūra, žmonėmis. Matas pabrėžia, kad išėjimas iš komforto zonos ir kelionė į kitą pasaulio kraštą augina ne tik profesiškai, bet ir psichologiškai.

Mantas sako, kad dabar jam kur kas lengviau planuotis, kokių karjeros tikslų norėtų siekti toliau, ir patarė nepraleisti panašios progos: „Tai ne tik smagi kelionė ir naudinga patirtis, bet ir neapsakomas motyvacijos pliūpsnis. Dar sykį gavęs tokią galimybę neabejodamas ja pasinaudočiau.“

Gertrūdos Kasparo asmeninio archyvo nuotrauka

Gertrūdos ir Kasparo asmeninio archyvo nuotr.

Galimybės iš labai arti susipažinti su puslaidininkių technologijomis ir pramone, mainuose įgyta patirtis skatina tolesnį studentų domėjimąsi šia sritimi. Vilniaus universitetas jau kelerius metus stiprina bendradarbiavimą su Taivano aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. buvo pasirašytas susitarimas su Taivano nacionaliniu Sun Yat-sen universitetu dėl studentų mainų, į kuriuos Fizikos fakultetas kasmet kviečia registruotis. Projekte „ChipsC2-LT“ numatyta daugiau tvarių Lietuvos žingsnių į aukštųjų technologijų ir puslaidininkių ateitį, įskaitant ir naujas galimybes studentams. Šį projektą kartu įgyvendina Vilniaus universitetas, Fizinių ir technologijos mokslų centras su Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VILNIUS TECH) ir Kauno technologijos universitetu. Anksčiau skelbta, kad Vilniaus universiteto ir Taivano universitetų bendradarbiavimas stiprėja.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos