Sidebar

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto (FF) studentė Goda Mažeikaitė ruošiasi gyvenimo galimybei – 16 savaičių stažuotei NASA (angl. National Aeronautics and Space Administration) JAV. Ji yra viena iš dešimties gabiausių lietuvių studentų, atrinktų dalyvauti šioje prestižinėje programoje.

Open Readings 2024 Open Readings nuotrauka

Goda „Open Readings 2024“ konferencijoje. Open Readings nuotrauka

FF prodekanas studijoms prof. Justinas Čeponkus didžiuojasi būsimos fizikės pasiekimu ir tikisi, kad įgautos žinios praturtins studentės Godos asmeninį mokslinį kelią. „Džiaugiuosi, kad mūsų fakulteto studentė kviečiama stažuotis į tokio aukšto lygio mokslo įstaigą. Linkiu sėkmingos stažuotės, jos metu įgauti daug naujų žinų, užmegzti naujų pažinčių ir visa tai parsivežti į mūsų fakultetą“, – linkėjo prodekanas.

Studentė dirbs su mažaisiais palydovais ir atvirais duomenimis

Goda stažuosis NASA Ameso mokslo centre. Kaip pasakoja pati, šis centras ypatingas vykdomų fundamentinių su kosmosu susijusių tyrimų panorama – nuo mikrogravitacijos poveikio kaulams ir kraujotakai iki Marso tyrinėjimų, mažųjų palydovų, raketų variklių konstravimo.

„Kandidatuodama į stažuotę NASA nežinai, su kokia tema sėkmės atveju teks dirbti. Tiesa, atrankų vykdytojai gana gerai geba išsiaiškinti, kurioje grupėje galėtum geriausiai atsiskleisti“, – apie būsimą stažuotę pasakoja studentė.

NASA Goda dirbs su mažaisiais palydovais ir atviraisiais duomenimis. Būsimoji NASA praktikantė galėjo savarankiškai išsirinkti tikslią būsimo darbo temą, o jos mentorius iš NASA atsižvelgė į jos pageidavimus, davė patarimų ir išgrynino darbo idėją.

Nuo praktikos Lietuvoje iki projekto NASA

„Nustebino, kad man pasiūlyta tema susijusi ne su astrobiologija, o su mažaisiais palydovais, su kuriais teko susipažinti praktikos „Nanoavionics“ metu antrame kurse. Praktikos NASA metu mano tikslas bus sukurti palydovų komunikacijos posistemės WEB programėlę – komponentų paieškos sistemą. Vartotojas, įėjęs į puslapį, galėtų pasirinkti savo misijos duomenis (orbitą, palydovo dydį ir t. t.), o sistema pateiktų konkrečiai misijai reikalingų komunikacijos posistemės komponentų pasiūlymus“, – aiškina Goda.

Iš NASA dirbančių mokslininkų ir stažuotojų mergina tikisi pasisemti darbo kultūros, projektų įgyvendinimo patirties: „Norėčiau praktikos metu ne tik sėkmingai įgyvendinti savo projektą, bet ir susipažinti su kuo daugiau kitų čia tiriamų temų bei užmegzti naudingų kontaktų.“

Goda Open Readings konferencijoje asm arch

Goda „Open Readings“ konferencijoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Goda sako, kad JAV jai labai patinka: „Mokydamasi mokykloje ir studijuodama esu aplankiusi Teksaso ir Viskonsino valstijas su mainų programomis. Be to, dvi vasaras čia svečiavausi su programa „Work&Travel“. Tačiau gyvenimas NASA bendrabutyje Silicio slėnyje, Kalifornijoje, bus kitokia, tik kartą gyvenime pasitaikanti galimybė.“

Jaunoji mokslininkė pasakoja jau bendravusi su buvusiais stažuotojais. Jie pasidalijo teigiamais atsiliepimais ir pabrėžė, kad grįžus į Lietuvą atsivėrė gana daug durų.

Patirtis Vilniaus universitete – sėkmės pagrindas 

Per bakalauro studijų metus Goda žvelgė į kosmosą vis kitais aspektais. FF mokslinėje laboratorijoje ji praktiškai susipažino su technologijomis, pritaikytomis mikrobams kosmose naikinti pasitelkus šviesą – antimikrobine fotodinamine terapija.

Prie FF Fotonikos ir nanotechnologijų instituto Apšvietimo technologijų grupės (vad. dr. Irina Buchovec) studentė prisijungė dar pirmame kurse.

„Be laboratorinių įgūdžių, čia įgavau supratimą, kaip vykdoma mokslinė veikla ir kokia svarbi moksle yra partnerystė: mano tiriama biofotonikos sritis apima fizikinius, biologinius ir cheminius reiškinius, todėl prisijungia studentų bei projektų partnerių iš įvairių fakultetų. Dėl tyrimų turėjau galimybę dalyvauti įvairiose konferencijose ir mokslo populiarinimo konkursuose, kur pristatydavau savo rezultatus. Manau, kad baigusi studijas būtent konferencijas prisiminsiu su ypatingu džiugesiu“, – pasakoja jaunoji tyrėja.

Ji jau ketvirtus metus organizuoja didžiausią Baltijos šalyse tarptautinę jaunųjų mokslininkų konferenciją „Open Readings“. Ten yra sutikusi ir svečių iš NASA – 2023 m. joje dalyvavo garsus astrofizikas, prisidėjęs prie NASA misijų, prof. Jonas Žmuidzinas iš Kalifornijos technologijų instituto (Caltech), o 2024 m. pranešimą skaitė buvęs NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos (Jet Propulsion Lab) direktorius dr. Charlesas Elachi.

Goda šalia prof. Charles Elachi asm arch

Goda šalia prof. Charles Elachi „Open Readings“ konferencijoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Goda džiaugiasi studijų metais FF įgyta patirtimi. Pasak studentės, be jos ši stažuotė būtų tikrai neįmanoma.

Lietuva – viena iš 4 valstybių Europoje, bendradarbiaujančių su NASA. Konkursą stažuotis NASA organizuoja Lietuvos mokslo taryba. Atrankoje vertinami būsimų stažuotojų akademiniai pasiekimai, mokslinė veikla, įdirbis mokslo populiarinimo veikloje ir motyvacija. Būsimiems stažuotojams padedama susirasti mentorių, studentai įsitraukia į NASA tikslinės mokslinės grupės darbą.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos