Lietuvos mokslo taryba paskelbė Lietuvos mokslinių tyrimų infrastruktūrų (MTI) kelrodį.
„Mokslinių tyrimų infrastruktūra yra būtina mokslo ir inovacijų, konkurencingumo ir tarptautinio bendradarbiavimo plėtrai. Iš visų 24 šiame strateginiame kelrodžio dokumente įvardytų inftrastruktūrų 9 atstovaujanti institucija yra Vilniaus universitetas, o tiesiogiai su Fizikos fakultetu sietinos 4. Tai ne tik didelis mūsų mokslinio įdirbio įvertinimas, bet ir jį lydinti atsakomybė bei ilgalaikiai įsipareigojimai“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto mokslo ir strateginės plėtros prodekanas prof. Pranciškus Vitta.
P. Vitta. J. Auškelio nuotr.
VU Fizikos fakulteto atstovai džiaugiasi, kad į kelrodį įtraukti: Lietuvos našių skaičiavimų tinklas (LitGrid-HPC), Lietuvos dalelių fizikos konsorciumas, Nacionalinės ir tarptautinės prieigos didelio intensyvumo ir plataus bangų ruožo ultratrumpųjų impulsų lazerių MTI, Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorija.
„Lietuvoje mokslo ekosistema darniai susijusi tarpusavyje, skirtingų mokslo sričių tyrimų objektai iš dalies sutampa ne tik dėl to, kad siekiame mokslo tarpdiscipliniškumo. Pavyzdžiui, vien fizikos srityje skirtinga disponuojama įranga įgalina skirtingus tyrimo metodus ir kokybiškai papildo kitų sričių tyrimus. Nors minimoms infrastruktūroms atstovaujanti institucija yra Vilniaus universitetas, dirbame kartu su kitomis dalyvaujančiomis aukštojo mokslo institucijomis“, – pabrėžia VU Fizikos fakulteto dekanas prof. Aidas Matijošius.
Lietuvos dalelių fizikos konsorciumo vykdomasis direktorius prof. Ramūnas Aleksiejūnas pažymi, kad konsorciumas koordinuoja mokslinių tyrimų veiklas, susijusias su CERN, siekia diegti gerąsias didžiausios pasaulyje dalelių fizikos laboratorijos praktikas mūsų šalyje. „Ir mokslininkai, ir studentai turi galimybę prisidėti prie didžiausių CERN vykdomų eksperimentų, o siekdami pritaikyti CERN technologijas rinkoje bendradarbiaujame su Lietuvos verslu“, – sako jis.