Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas dr. Vidas Dobrovolskas „Mokslo sriuba“ studijoje komentavo kompanijos „SpaceX“ projektą „Starship“, siekiantį sukurti daugkartinio naudojimo raketą. Pasak mokslininko, šios raketos ateityje transportuos krovinius į kosminę erdvę: artimiausiuose planuose – į Žemės orbitą, vėliau – Marsą.
2024 metais įvyko 4 šios „Starship“ raketos prototipų bandymai. 5 kartus už „Apollo“ misijos „Saturn 5“ erdvėlaivį galingesnė raketa varoma net 33 varikliais.
Dr. Vidas Dobrovolskas ir Ignas Kančys. Transliacijos stop kadras.
„Ateinantiems metams „Space X“ kompanija yra gavusi preliminarų leidimą, berods, 25 šios raketos bandymams. 2025-aisiais metais pamatysime daugiau startų ir istorinių kadrų“, – pasakojo astrofizikas dr. V. Dobrovolskas. Pasak jo, vienas „Starship“ startas ateityje galėtų prilygti maždaug 10 geriausių šiuolaikinių raketų paleidimui, tačiau pilotuojamus skrydžius į Marsą kažin ar išvysime iki 2035-ųjų. „Space X“ kompanija jau yra laimėjusi NASA projektą teikti „pavežėjų paslaugas“ astronautams – gabens juos į Mėnulio kosminę stotį ir atgal.
Apie raketos technines ypatybes, 2024-aisiais vykusius jos bandymus, kosmoso turizmą ir ateities perspektyvas – „Mokslo sriubos“ tinklalaidėje, kurią veda Ignas Kančys.