Sidebar

IMG 0231 642x410

Lapkričio 15 d. išrinkti naujieji Vilniaus universiteto (VU) tarybos nariai. Fizikos fakulteto atstovas profesorius habilituotas mokslų daktaras Gintautas Tamulaitis – vienas iš jų. „VU naujienoms“ jis papasakojo apie tikslus ir laukiančius iššūkius VU taryboje.

 

Prof. G. Tamulaitis įvairias pareigas VU eina nuo doktorantūros baigimo. Penkiolika metų vadovavo Fizikos fakulteto Puslaidininkių katedrai, buvo ilgametis Fizikos fakulteto tarybos narys, keturias kadencijas – VU Senato narys, paskutines dvi kadencijas vadovavo Senato Studijų bei Kokybės ir plėtros komisijoms.

Šiuo metu jis yra tikrasis Lietuvos mokslų akademijos narys, Fizikos sekcijos pirmininkas, Lietuvos dalelių fizikos konsorciumo tarybos pirmininkas.

Kodėl siekėte tapti VU tarybos nariu?

Dėl dirbant įvairiais nacionaliniais ir tarptautiniais formatais sukauptos ilgametės ir įvairiapusiškos vadovavimo, tarptautinio mokslinio bendradarbiavimo patirties. Esu dalyvavęs ir vadovavęs darbo grupėms mokslinei produkcijai vertinti. Darbas Lietuvos mokslo taryboje suteikė progą daugelį mokslo organizavimo klausimų pamatyti tarpinstituciniame kontekste.

Dalyvavimas europiniame mokslo produkcijos vertinimo tinkle, Europos mokslų akademijų federacijos ALLEA (All European Academies) darbo grupėje, bendradarbiavimas su Europos dalelių fizikos centru CERN parodė, kad pasaulis yra didelis ir įvairus, kupinas gerų ir blogų pavyzdžių. Siekiu patirtį pritaikyti įgyvendinant bendrus tikslus savojoje Alma mater.

Kokių svarbiausių savybių turėtų turėti VU tarybos narys?

Visų pirma, turėtų gebėti užduoti teisingus klausimus. Tiek sau, tiek tiems, kas gali žinoti atsakymą. Turėtų mokėti skaityti. Skaityti, kas dokumentuose iš tiesų parašyta, ne tik ir ne tiek tai, kas norėta parašyti. Turėtų mokėti įskaityti, ką dokumento tekstas reikš realiame gyvenime, kai to dokumento nuostatos bus vykdomos. Turėtų gebėti esamą patirtį projektuoti į ateitį, o ne ateitį klijuoti prie dabartinės patirties.

Kokius darbus VU taryboje matote kaip prioritetinius?

Pagrindinis prioritetas yra tų funkcijų, kurios VU statute yra priskirtos Tarybai, vykdymas. Visų pirma tai universitetui strateginę reikšmę turinčių dokumentų nagrinėjimas ir tvirtinimas. Itin svarbu, kad racionaliai būtų suplanuotas universiteto biudžetas. Šiandien mūsų universitetas yra turtingesnis, nei, pavyzdžiui, prieš 20 ar 30 metų. Turime ne tik organizacinių, bet ir finansinių galimybių remti strategines iniciatyvas. Ilgalaikė universiteto strategija yra numatyta, tačiau ją reikės atnaujinti ir įgyvendinti įvairiais lygmenimis, atsižvelgiant į situaciją ir iššūkius.

Kokius svarbiausius iššūkius matote šiuo metu?

Jei reiktų įvardyti vieną – tai dirbtinis intelektas. Tai – naujas galingas įrankis, kuris keis žmonių darbo pobūdį daugelyje sričių. Kaip turėtume keisti studentų ugdymą, kad jie efektyviai dirbtų ranka rankon, koja kojon su dirbtiniu intelektu? Atsakymo į šį klausimą reikia ieškoti skubiai.

O jei reiktų įvardyti dar vieną iššūkį?

Tai būtų studijų tarptautiškumas. Pastaraisiais metais mūsų universitete padaryta daug, kad taptume užsienio studentams matomu ir patraukliu universitetu. Reikia šiuos darbus tęsti. Tai tenka daryti labai konkurencingoje tarptautinėje aplinkoje.

Mėgstama kalbėti apie mokslo tarptautiškumą. Tai nėra tikslas, tai – priemonė. Manau, kad daugelyje fakultetų mokslas jau tapo tarptautiškas, tik mokslininkai vis dar labai tautiški. Mokslininkų judėjimas ne tik , bet ir į prasidėjo, bet yra dar labai silpnas. Be jo mes vis bėgsime iš paskos mojuodami savo dideliais, bet mokslo bendruomenėje menkai matomais moksliniais pasiekimais.

Taryboje atstovausite gamtos mokslų srities matematikos, fizikos, chemijos, astronomijos, informatikos kryptims ir technologijos mokslų sričiai. Kaip čia matote savo būsimą darbą?

Manau, kad reikia teisingai suprasti atstovavimą. Čia svarbūs trys aspektai. Visų pirma, geras, gilus savo atstovaujamos mokslo srities problemų ir specifikos žinojimas bei gebėjimas tai išaiškinti. Antra, gebėjimas suprasti veiklų specifiką kitose mokslų srityse, viso universiteto tikslus ir galimybes. Galiausiai – gebėjimas rasti optimalius sprendimus, kurie būtų įmanomai geri visiems universiteto padaliniams.

Ko palinkėtumėte Vilniaus universiteto bendruomenei?

Kad mes visi – studentai ir darbuotojai – savo universitete jaustumėmės gerai.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos