Grįžti į straipsnį

Iliustracijų šaltinis: https://www.ligo.org/detections/GW170817.php

gaigalas

Svarbus įvykis kosmose: gravitacinių bangų iš besijungiančių neutroninių žvaigždžių užfiksavimas žymi naujų atradimų erą moksle.

Gravitacinė banga sklinda virš 100 sekundžių.

2017 m. rugpjūčio 17 dieną 12 val. 41 min. UTC laiku (UTC - pasaulis koordinuotasis laikas) LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, JAV) ir Virgo (Europa) gravitacinių bangų detektoriai pirmą kartą užfiksavo gravitacines bangas sklindančias iš dviejų besijungiančių neutroninių žvaigždžių, kurių masė 1,5 karto didesnė už Saulės masę. Tai buvo pirmasis kartas, kai buvo pastebėtas erdvėlaikio raibuliavimas iš neutroninių žvaigždžių.

Po dviejų sekundžių NASA’os Fermi Gamos spindulių kosminis teleskopas užfiksavo trumpų gama spindulių pliūpsnį iš dangaus skliauto srities, kur buvo nukreipti LIGO/Virgo gravitacinių bangų detektoriai. Optinis teleskopas nustatė, kad signalas sklido iš NGC 4993 galaktikos, nutolusios per 130 milijonų šviesmečių nuo Žemės.

Tokio susidūrimo metu išspinduliuojamos viso įmanomo spektro elektromagnetinės bangos. Susidūrimo metu gauti stebėjimų duomenys patvirtina Enšteino Bendrąją reliatyvumo teoriją, padeda nustatyti Visatos amžių, paaiškina sunkiųjų elementų tokių kaip auksas ir platina atsiradimą visatoje.

gaigalas1

Kataklizminis susidūrimas. Dailininko pavaizduotas dviejų neutroninių žvaigždžių susijungimas. Raibuliuojantis erdvės-laiko tinklas iliustruoja gravitacines bangas, sklindančias po žvaigždžių susidūrimo, o siauri spindžiai simbolizuoja gama spindulius, kurie pasklinda po keleto sekundžių, pasirodžius gravitacinėms bangoms. Taip pat pavaizduoti besisukantys išspinduliuotos medžiagos debesys. Šie debesys yra matomi, nes spinduliuoja kitokio bangos ilgio šviesą.

gaigalas3

Pirmieji optiniai elektronai iš gravitacinių bangų šaltinio. „Swope“ ir „Magellan“ teleskopų gauti optiniai ir artimojo infraraudonųjų spindulių vaizdai, gauti iš gravitacinių bangų šaltinio SSS17a, esančio NGC 4993 galaktikoje. Kairėje pusėje esančioje nuotraukoje, padarytoje 2017 m. rugpjūčio 17 d. po 11 valandų, kai LIGO-Virgo detektoriai pirmą kartą užfiksavo gravitacines bangas, matyti pirmieji optiniai fotonai. Dešinėje pusėje esančioje nuotraukoje, darytoje po keturių dienų, matyti elektromagnetinių spindulių intensyvumo sumažėjimas.

Grįžti į straipsnį