LMT finansuojamas Mokslininkų grupių projektas

Projekto Nr. S-MIP-24-97

Projekto pavadinimas: „Šaltieji atomai neįprastose optinėse gardelėse“.

Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2024-09-01 iki 2027-08-31

Projekto mokslinio tyrimo vadovas: habil. dr. Gediminas Juzeliūnas.

Santrauka. Projekto tikslas – ištirti netradicines itin šaltų atomų optines gardeles, panaudojant optinius šuolius tarp atomo vidinių (sukininių) būsenų bei atomų tarpusavio sąveiką. Šiuo tikslu suformulavome ir išspręsime problemas, kurias sąlygiškai galima suskirstyti į šias dvi tarpusavyje susijusias grupes: Užduočių grupė 1. Labai šalti atomai mažesnio negu bangos ilgis periodo optinėse gardelėse:

1.1 Atomo ir atomo sąveikos poveikis šiose optinėse gardelėse.

1.2. Dvimatės mažesnio negu bangos ilgis periodo optinės gardelės. Uždavinių grupė 2. Itin šalti atomai sukininėse optinėse gardelėse:

2.1 Atomo ir atomo sąveika mažesnio negu bangos ilgis periodo sukininėse optinėse gardelėse.

2.2. Mažesnio negu bangos ilgis periodo optinės gardelės atomams, turintiems didesnį sukinį. Pirma užduočių grupė susitelks į mažesnio negu bangos ilgis periodo optines gardeles ir atomo ir atomo sąveikos efektus jose. Antra užduočių grupė nagrinės atomo sukinio laisvės laipsnio poveikį daugelio dalelių efektams netradicinėse optinėse gardelėse. Be kita ko, planuojama ištirti pagerinto sukinių suspaudimo mechanizmo galimybes atomams, pasižymintiems didesniu sukiniu. Tai galėtų padėti padidinti atominių laikrodžių tikslumą.

lmt