01.2.2-LMT-K-718-02-0017
Didelio pasikartojimo dažnio ultratrumpųjų impulsų sąveikos su medžiaga tyrimas juos generuojant kontroliuojamu impulsų vorų generatoriumi
Projekto vykdytojas – Vilniaus universitetas
Projekto vadovas – Dr. Vytautas Jukna
Projekto pavadinimas – „Didelio pasikartojimo dažnio ultratrumpųjų impulsų sąveikos su medžiaga tyrimas juos generuojant kontroliuojamu impulsų vorų generatoriumi“
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis pagal priemonės Nr.01.2.2-LMT-K-718 veiklą „Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus“.
Projekto įgyvendinimo pradžia – 2018 m. lapkričio 5 d.; pabaiga – 2022 lapkričio 4 d.
Santrauka:
Medžiagų mikrofabrikavimas yra viena iš pagrindinių industrinių technologijų, kurios yra remiamos ir propaguojamos Europos Sąjungos o parametrinio stiprintuvo generuojami ultratrumpi impulsai yra šių technologinių tyrimų priešakyje. Tai patvirtina ir Europos Komisijos pripažinimas, kad fotonika ir pažangios gamybos technologijos – tai dvi iš kertinių įgalinančių technologijų (Key Enabling Technology), kuri gali paskatinti įvairių mokslo ir industrijos sričių progresą ir komunikaciją. Šiuo projektu siekiama dar labiau sustiprinti lazerinės spinduliuotės poveikio medžiagai supratimą generuojant koherentinį superkontinumą įvariuose bangų ruožuose nuo UV iki MIR. Šiuolaikiniam ultratiksliam ir greitam medžiagų apdirbimui siekiama įdiegti novatorišką impulsų ir pluoštų inžinerijos metodą. Projekto vienas iš tikslų - sukonstruoti įrenginį gebantį generuoti kontroliuojamas impulsų voras. Toks įrenginys įgalins tirti medžiagos ir pačių impulsų transformacijas dideliame impulsų pasikartojimo dažnio diapazone o tyrimų rezultatai leis ne tik paspartinti medžiagų mikroapdirbimą bet ir padidintį proceso kokybę.
Planuojami projekto rezultatai yra žinios apie šviesos gijų ir superkontinuumo generaciją UV diapazone, puslaidininkiuose, fotoniniuose kristaluose ir apie labai didelio pasikartojimo dažnio lazerinės spinduliuotės poveikį medžiagai. Jie bus realizuoti kaip patentine paraiška, moksliniai straipsniai recenzuojamuose žurnaluose, pranešimai tarptautinės konferencijose.
Moksliniai tyrimai bus vykdomi Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centre.