Vilniaus universiteto Fizikos muziejus - Fizikos fakulteto kuruojamas padalinys, kurio tikslas - rinkti, saugoti ir sisteminti medžiagą apie fizikos raidą Vilniaus universitete ir Lietuvoje, padėti giliau suprasti fizikinių reiškinių pažinimo istoriją.
Muziejų lanko Universiteto bei kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai, mokslininkai bei dėstytojai, Universiteto svečiai, gimnazijų bei vidurinių mokyklų moksleiviai, o taip pat pavieniai asmenys.
Iš vertingiausių eksponatų, saugomų Muziejuje, galima išskirti įvairius atomų ir molekulių spektrams tyrinėti skirtus prietaisus: monochromatorius, spektrografus, mikroskopus. Tarp jų trečiame šio šimtmečio dešimtmetyje Londone pagaminti A. Hilgerio firmos spektrografai išsiskiria ne tik savo geromis techninėmis charakteristikomis, bet ir puikiu dizainu – korpusai pagaminti iš raudonmedžio, žalvarinės detalės padengtos laku, kuris per kelis dešimtmečius nenutrupėjo ir nepakeitė spalvos. Panašiomis savybėmis pasižymi ir elektros matavimo prietaisai, kurių daugiausia pagaminti Vokietijoje. Pastarieji įdomūs dar ir todėl, kad jų veikimo principas ir dauguma esminių detalių nėra paslėpti nuo vartotojo, taigi prietaisą galima nesunkiai reguliuoti pritaikant konkretiems tyrimams.
Kai kurie eksponatai turi gilią istorinę vertę. Pavyzdžiui, Fuess firmos prizminis spektrografas su Rezerfordo konstrukcijos prizme buvo panaudotas registruoti ypač silpnoms spektrinėms linijoms. Juo pirmą kartą pavyko užfiksuoti bei eksperimentu įrodyti magnetinį dipolinį spinduliavimą. Muziejuje yra prietaisų, kuriuos moksliniam darbui naudojo žymūs Lietuvos fizikai savo mokslinės veiklos pradžioje.Taip pat čia rasite įdomių technikos aparatų: skaičiavimo technikos, fotoaparatų, radijo ir telegrafo aparaų, svarstyklių, telefonų ir pan.
Fizikos muziejuje renkami ir eksponuojami ne tik prietaisai, bet ir kai kurie rašytiniai šaltiniai – žymių fizikų mokslinės publikacijos, vadovėliai (pirmosios fizikos bei chemijos knygos lietuvių kalba), rankraščiai ir įdomūs dokumentai. Muziejuje yra nemažai nuotraukų, liudijančių reikšmingus Lietuvos fizikų gyvenimo įvykius. Taigi Muziejus iš dalies atlieka ir archyvo vaidmenį.
Fizikos muziejus įkurtas 1997 m. Bendrosios fizikos ir spektroskopijos katedros vedėjo prof. L. Kimčio ir tuometinio dekano prof. G. Dikčiaus iniciatyva surenkant kadaise Lietuvoje fizikiniams tyrimams naudoto inventoriaus „likučius“. Deja, istorijos skersvėjuose didžioji jų dalis nebuvo išsaugota.
Įrengiant Muziejų labai daug ir kūrybingai dirbo doc. L.M. Balevičius, vyr. specialistė I. Uinskienė ir kiti. Pastaraisiais metais Muziejų rūpestingai prižiūri prof. emeritas L. Kimtys bei doc. V. Urba.
Muziejus yra oficialiai įteisintas: Fizikos fakulteto taryba 1997 m. patvirtino jo Nuostatus, o 2010 m. jis tapo Vilniaus universiteto Muziejaus padaliniu.
Muziejus lankomas nemokamai iš anksto susitarus.
Informacija dėl lankymosi muziejuje:
Tel.: (8 5) 236 6000
El. p.: